Celostní cesta ke zdravé pleti

12.2. 2024Iva Hynkova402x0

Už jste se nejspíš někdy setkali s pojmem celostní anebo holistický. V tomto článku se podívám na to, co to vlastně znamená a proč se tento přístup a pohled na člověka stal mojí filosofií péče o zákaznice Pleťového servisu.

 

Pojem „celostní“ lze jinými slovy nazvat jako ucelený, kompletní, celistvý. Nebo se také možná setkáváte s pojmem holistický, který vychází z tzv. holismu: směru zdůrazňujícího celostnost a pokládající celek za něco vyššího než souhrn částí. Takže se dá říct, že holistický či celostní přístup je jedno a to samé. 

Co spojuje oba pojmy je to, že se dívají na člověka jako na ucelený kompletní systém, jeden celek, který nelze rozdělit na součástky, protože vše se vším souvisí.

V kontextu péče o pleť anebo zdraví jedince znamená celostní (stejně jako holistický) přístup zohlednění všech faktorů, které mohou ovlivnit (ne) rovnováhu včetně fyzických, duševních, emocionálních a environmentálních faktorů. 

Místo toho, aby se celostní přístup zaměřoval pouze na řešení příznaků (akné, ekzém, rosacea…), hledá způsob jak podpořit celkovou rovnováhu a zdraví tím, že řeší základní příčiny nerovnováhy v těle a bere v úvahu člověka jako celek.

Jako příklad uvedu akné. Celostní péče o pleť namísto pouhého ošetření pupínků lokálními krémy zkoumá stravovací návyky, úroveň stresu, celkový životní styl, hormonální (ne) rovnováhy a také samozřejmě způsobů péče o pleť. Hlavním cílem je totiž řešit základní příčiny akné a obnovit celkové zdraví pleti, než jen řešit následek. 

Tím, že se podpoří přirozené léčebné mechanismy těla, posílí se tak celkové zdraví a kvalita života jedince. I když někdy to může být dlouhá cesta.

Na co všechno je důležité se zaměřit?

Strava: Vyvážená strava bohatá na vitamíny, minerály, antioxidanty a esenciální mastné kyseliny je pro zdravou pleť zásadní. Zařaďte do jídelníčku dostatek ovoce, zeleniny bílkoviny, celozrnné výrobky a zdravé tuky.  Potraviny s vysokým obsahem vitaminu C, vitaminu E, beta-karotenu a omega-3 mastných kyselin mohou pomoci podpořit zdraví pokožky.

Pitný režim: Pijte během dne hodně neochucené neperlivé vody, aby byla vaše pleť hydratovaná, rozzářená a pružná. Dostatek tekutin hraje zásadní roli při pročištění těla zevnitř, aby se tak podpořil zdravý vzhled vaší pleti.

Zvládání stresu: Dlouhodobý stres může negativně ovlivnit zdraví pokožky tím, že vyvolává záněty a zhoršuje kožní onemocnění, jako je akné, ekzémy a lupénka. Stresu se nejspíš nevyhneme, ale můžeme s ním pracovat. Pro podporu celkové pohody a zdravé pokožky používejte techniky snižování stresu, jako jsou meditace, dechová cvičení, jóga nebo procházky v přírodě.

Buďte k sobě upřímní: prožívejte emoce, které se vám dějí. Opravdu nemusíte být za každou ve všech situacích pozitivní. Když vás někdo/ něco naštve, vypusťte svoji aktuální emoci ven. Nedržte si je pro sebe, to může časem způsobit nerovnováhu v těle, která se pak projeví navenek.

Spánek: Snažte se každou noc spát 7-9 hodin nepřerušovaného spánku, abyste podpořili optimální zdraví pokožky. A vaše tělo a také pleť se mohli přes noc obnovit a zregenerovat.

Cvičení: Pravidelná fyzická aktivita zlepšuje krevní oběh, který pomáhá dodávat pleti důležité živiny, kyslík a odstraňovat toxiny. Typ cvičení si vyberte podle toho, co vás baví a ne to, které vás zničí a jste z něho unavení.

Dovolte si lenošit: Dnešní doba je velmi orientovaná na výkon. Přitom jsou ženy ve „svých dnech“ naprogramované na klid. Nemusíte být stále supervýkonné a dokonalé. Důležité je dovolit si lenošit bez toho, aniž bychom si to vyčítaly.

Rovnováha: Snažte se o rovnováhu ve všech aspektech svého života, včetně stravy, cvičení, práce a vztahů. Udržování vyváženého životního stylu může přispět k celkové pohodě, která se odráží ve zdraví vaší pokožky.

Péče o pleť: Používejte šetrné produkty péče o pleť vhodné pro váš typ pleti. Vybírejte si takové, na které se těšíte až si uděláte svoji krátkou chvilku pro sebe. Péče o sebe je totiž projevem sebelásky. 

Celostní přístup tedy zohledňuje celou osobu, chápe vzájemné provázanosti různých vlivů, řeší základní příčiny, podporuje rovnováhu a harmonii na podporu celkového zdraví, pohody a kvalitního života.

A proto se na své klientky dívám právě touto optikou, která mi dává veliký smysl. Pro pomoc k obnovení vnitřní i vnější rovnováhy si získala moje srdce česká značka ENERGY

S láskou a důvěrou k čistotě surovin a zpracování chci šířit jejich produkty i mezi vás. Proto jsem vytvořila e-shop, který jsem rozdělila nejen podle potřeb pleti, ale potřeb vašeho těla i duše.

Věřím, že si značku zamilujete stejně jako já. No a když budete potřebovat poradit s výběrem, jsem tu pro vás.

Zvu vás k prohlédnutí e-shopu a produktů na tomto odkazu.

Mojí vášní je prostředí kosmetického salonu a vše okolo něj. Předávám své zkušenosti kosmetičkám, které hledají cestu, jak zkvalitnit nabízené služby. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.