Jak jsem změnila názor na alcohol denat

2.7. 2024Iva Hynkova259x2

Dokážu si představit, že už jen po přečtení nadpisu se některým z vás ježí chlupy po celém těle 🙂 No musím uznat, že jsem zrovna na alkohol denat byla také dlouho alergická ve smyslu, že když jsem jej zahlédla v INCI, produkt neměl šanci. 

Ale poslední dva roky pracuji s přírodními značkami a zjistila jsem, že nic není jen černé nebo bílé nebo jen zelené 🙂

Ano uznávám, ve své knížce Kosmetická džungle jsem jej označila jako špatný typ alkoholu, který pleť vysuší a podráždí. No, od té doby utekl nějaký čas, získala jsem další informace a vlastní zkušenost a už na tuto aktivní látku pohlížím jinak. Takže doufám, že článek přečtete až do konce. Protože alkohol je opravdu jedna z nejkontroverznějších aktivních látek používaných v kosmetice. 

1. Co je to denaturovaný alkohol

Denaturovaný alkohol je ethanol (ethylalkohol), do které byly přidány speciální látky, aby se stal nepoživatelným, ale stále si zachoval své chemické vlastnosti (uvedu v druhém bodu). 

Dalším důležitým důvodem této úpravy je také skutečnost, že se stává levnějším. Proto se s ním v kosmetických produktech setkáváme tak často.

2. Proč se alkohol používá v kosmetice

Těch typů alkoholu je celá řada, já zde rozepíšu důvody především ty, které se týkají alkohol denat. 

– funguje jako konzervat: to znamená, že pomáhá udržet kosmetické produkty déle bezpečné bez škodlivých bakterií. Protože asi nikdo z nás nechce používat krém, který se zkazí po pár týdnech. (Mimochodem možná vás překvapí, že alkohol patří mezi jeden z nejméně dráždivých konzervantů).

– zlepšuje vstřebatelnost produktů: protože pokožka je přirozeně nepropustná, alkohol umožní to, že se mastnější typy aktivních látek jako např. bambucké máslo, nebo glycerin lépe vpíjí do pokožky a na povrchu nezůstává nepříjemný mastný film.

– výrobci jej používají pro extrakci aktivních látek z přírodních zdrojů

3. Jak alkohol denat pomáhá získávat aktivní látky z přírodních zdrojů?

V tomto bodě mě využití denaturovaného alkoholu skutečně překvapilo. A to byl ten hlavní důvod, proč jsem začala zjišťovat, jak to s tím alkohol denat vlastně je. 

Tato metoda macerace (tzv. namáčení) zjednodušeně řečeno funguje tak, že se do roztoku alkoholu naloží kořeny, semínka, listy nebo květy rostlin podle toho, co potřebujeme získat za aktivní látku. Doba macerace může trvat několik hodin až několik dní. Záleží na typu rostlinného zdroje a požadovaných aktivních látek, protože těch metod je celá řada od fermentace, lyofilizace (sušení mrazem), lisování apod.

Během macerace alkohol proniká do buněčných stěn rostlin a rozpouští tak obsažené aktivní látky na menší částice. Na závěr se směs filtruje, aby se oddělil pevný extrakt od tekutého.

Můžete si to představit jako když zalejete listy čerstvé máty horkou vodou a necháte nějaký čas louhovat. Díky tomu bylinka uvolní určitý typ aktivních látek, které následně vypijete. 

4. Jaká je bezpečná koncentrace alkohol denat v kosmetice

Asi vás zklamu, přesné číslo se tu nedozvíte. Je to hlavně kvůli tomu, že ani my jako spotřebitelé to nemáme šanci přesně poznat pouze na základě složení uvedené v INCI. Většinou se používá do 10% a výrobci si hlídají poměr dalších obsažených aktivních látek tak, aby produkt nevysušoval a nedráždil pleť. Proto když už najdete ve složení alkohol, hledejte další hydratační látky jako např. aloe vera, glycerin, mořské řasy, bambucké máslo apod. Pokud tam budou, je to dobré znamení. Ale jako u všech ostatních složení si nikdy nemůžete být na 100% jistí, že vám produkt bude vyhovovat.

Závěrem

Takže jak? Díváte se na alkohol denat už také jinak? Pokud máte po použití kosmetického produktu s obsaženou touto aktivní látkou nepříjemnou reakci na pleti, nemusí to být nutně díky této jedné jediné ingredienci. Ale poměrem všech ostatních látek.

Mojí vášní je prostředí kosmetického salonu a vše okolo něj. Předávám své zkušenosti kosmetičkám, které hledají cestu, jak zkvalitnit nabízené služby. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře
  1. Irena Sladká napsal:

    Moc děkuji za článek. Měla jsem to kdysi dost podobně – alkohol = nechci.
    Ale pro extrakci účinných látek je úplně skvělý .

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.