Co mi způsobil bambusový kartáček

6.7. 2019Iva Hynkova2521x0

Dlouho jsem přemýšlela, jak a kdy vám napsat o mém veřejně tajném posednutí. Až dnes ráno mě znovu rozčílil článek na internetu a řekla jsem si, že už je čas.

Ten článek se týkal oceánů a podmořského světa, jak postupně umírá kvůli škodlivému faktoru – člověku.

Ekologie je téma, které ovlivňuje nás všechny a hlavně naše potomky. Nevím stále proč většina lidí je lhostejná, stačí dělat alespoň malé krůčky.

Před několika lety mě doslova ohromil způsob života tzv. ZERO WASTE (ZW). Slyšeli jste někdy o tom?

Je to způsob života, při kterém produkujete minimum odpadu (zero waste = žádný odpad). Dělení plastů, papíru a skla je super myšlenka, ale zpracování je náročná na energie a ne vše se dá vždy recyklovat.

Proto jedna úžasná dáma z Velké Británie Bea Johnson přišla na to, že je ještě lepší nevytvářet žádný odpad. A pokud už nějaký vytvoříme, tak jej můžeme chytrým způsobem recyklovat. Napsala skvělou knížku na toto téma s praktickými radami. Dokonce existuje už hodně stránek, kde vám poradí, jak začít.

Už hodně dlouho jsem třídila odpad, ale tato myšlenka mě fakt dostala v tom nejlepším slova smyslu.

Nejsem až tak dokonalá jako Bea. Protože ta dokáže se svojí početnou rodinou za celý rok vyprodukovat tolik odpadu, co se vleze do malé skleničky. (!!!)

A víte co? Naše babičky se tak kdysi také staraly od domácnost – s minimem odpadu. Zbytky jídla šly na kompost, většinu potravin si vypěstovaly, co hned nesnědli, tak zavařili….

Je pravda, že dnešní doba je tak uspěchaná a já si „jen“ dvakrát vyrobila prací gel. I když jestli máte děti, tak prací gel trochu připomíná výrobu slizu, asi víte kam tím mířím 🙂 Vyrobila jsem si i jar na mytí nádobí a možností co si vytvořit hodně, hlavně vás to musí bavit.

Mám kamarádku, co má třeba na balkoně komposter i se žížalama.

Já taky příspívám svojí troškou do mlýna. V rámci svých možností časových především, ale i to chci časem ještě zlepšit.

A čím vším?

Nákupní taška : řeknete si, je to jen taška, ale víte kolik se jich použije každý den? Mívám u sebe látkovou tašku, ale už jsem viděla i super síťovky, které v kabelce zabírají ještě méně místa. A když nemám tašku, vezmu si s obchodu krabici od zeleniny a do toho nákup naskládám.

No a když už si koupím papírovou tašku, použiji ji na tříděný odpad. Tak má alespoň další využití. Zkoušela jsem ji používat do koše na směsný odpad místo plastových sáčků, ale nedoporučuju vám to. Už se mi takto několikrát protrhlo dno, protože tam bylo něco mokrého 🙂

Úplně mě berou čerti, když vidím, že si lidé místo tašky dávají svůj nákup do několika malých sáčků, co jsou na ovoce (!!!). Ale odpouštím jim to v zápětí, protože jsem taky taková bývala. I když neodpustím, když si lidé zbytečně dávají do sáčku banány… To nedává žádný smysl.

 

Sáčky na ovoce a pečivo: na ovoce, zeleninu a ovoce nosím v tašce sáčky z Ikei. Ano jsou plastové, ale recykluji tak, co už jsem doma měla. A hlavně, ty sáčky jsou nesmrtelné a vydrží toho opravdu hodně. Pokud chcete být opravdu v EKO trendu, na internetu jsou eshopy s látkovými pytlíky, nebo si je můžete ušít ze záclon.

Cestování: při své práci trávím hodně času na cestách, opravdu dost. Proto si s sebou v autě vozím termosku na kávu, kterou si na benzině jen doplňuji obsahem (a bez obalu).

Na posledním školení ve Francii mě moc příjemně překvapili, když jídlo na donášku přinesli ve skleněných obalech (které si pak odvezli) a taky s úžasným bambusovým příborem. Ten už mám u sebe v tašce pořád, kdyby náhodou  🙂

 

Vodu na pití si natáčím dokola do jedné byť plastové láhve. Ale opět recykluji tím, že ji znovu a znovu používám. Přišla jsem na skvělý tip, když někam letíte letadlem. Při kontrole musíte vodu vyhodit, že ano. Ale ono ji stačí pouze vypít a prázdnou láhev si vezmete s sebou. A po odbavení si ji už jen dolejete. Na většině letišť jsou už pítka s vodou, která jsou na to určená. Takže nejen, že šetříte životní prostředí, ale taky svoje peníze.

Každodenní hygiena: první, co bylo, že jsem vyměnila plastový zubní kartáček za bambusový.  A od té doby jsme se začala o ekologii vážně zajímat. Je pravda, že ta chuť dřeva byla nejdřív divná, ale už jsem si zvykla. A hlavně to vědomí, že nezatěžujete životní prostředí byla skvělá motivace vydržet a hlavně POKRAČOVAT dál.  Bambusové kartáčky dělají i pro děti.

Zubní pastu jsem vyřešila v bezobalovém obchodě. Je hlavně bez škodlivého fluoru. Do obchůdku si přinesete svůj obal a ten si naplníte vším možným od deodorantu v ekologickém papírovém obalu přes mouku nebo jar na nádobí. V tomto obchodě jsem objevila ještě jednu úžasnou věc a to tzv. šampuk

Je to bezobalový šampon a vypadá jako klasické kostkové mýdlo. Ale svým složením je uzpůsobený na použití na vlasy a používá se stejně jako šampon. Mám delší vlasy a umyje mi je nádherně. Dokonce mám pocit, že jsou lesklejší a hlavně šampuk neobsahuje silikonů, které jsou ve většině šamponů právě kvůli lesku.

Sprchový gel řeším klasickým mýdlem v kostce.

Šetřím plasty, ale také místo v kufru, protože jak šampon, tak i mýdlo se mi vlezou do jedné malé krabičky.

Co se týká mytí vlasů je ještě jedna metoda, o kterou jsem se dlouho zajímala. Jmenuje se No poo – tzn. mytí vlasů bez šamponu. Jsou to různé recepty s moukou, jablečným octem a tak. Pro mě je to strašně nepraktické, i když jsem si taky zkusila vykvasit rýži a tou vodou z ní vlasy myla. Ale vás to třeba osloví. Tato metoda je hlavně super na hodně poškozené vlasy. Na Facebooku najdete skupiny, kde jsouá některé výsledky až k neuvěření, co dokáže nemýt vlasy klasickým šamponem.

Tak tohle všechno zatím pro tu naši matičku Zemi dělám já a začít nebylo vůbec těžké.

—————————————————————-

A co vy? Jak jste na tom, taky omezujete odpady? Přemýšlíte o ekologii? Napište mi do komentářů, co pro lepší budoucnost našich dětí děláte vy.  Moc ráda se inspiruju.

A jestli jste ještě nezačali, můžete začít hned dnes 🙂

Mojí vášní je prostředí kosmetického salonu a vše okolo něj. Předávám své zkušenosti kosmetičkám, které hledají cestu, jak zkvalitnit nabízené služby. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.