Kosmetička nemaže jen krémy

2.10. 2019Iva Hynkova12957x0

Na první pohled by se mohla profese kosmetičky zdát jen jako práce snů každé holky: na obličej maže nějaké mastičky, barví a vytrhává obočí a pak něco namaluje na obličej. To je vše… To zvládne přece každý by si mohl někdo říct. Na někoho může profesionální ošetření pleti působit jen jako estetický zákrok, tudíž zbytečný.

V zákulisí kosmetické péče provedené vystudovanou kosmetičkou se toho skrývá mnohem více, než “jen” péče o pokožku. V tomto článku chci odkrýt TO, co z kosmetického ošetření a profese kosmetičky dělá něco zcela výjimečného. A proč osobně neuznávám trend kosmetických přístrojů.

 

Zkuste se na chvíli zamyslet, kdo se naposledy dotýkal vašeho obličeje? 

 

Kadeřnice, manikérka, pedikérka? Pravděpodobně vizážistka jen tak letmo při nanášení make-upu. Bude to zřejmě váš partner, nebo vaši rodiče, když jste byli malí.  A ano, další, nebo možná jediný člověk je kosmetička. Dotek obličeje není moc běžný, nedovolíte jej každému na potkání.

Na kosmetiku přicházejí většinou ženy (a čím dál častěji už také muži) v okamžiku, kdy mají viditelný problém s pletí: akné, popraskané žilky, začervenalou pleť, pigmentové skvrny, nebo vrásky. 

Kosmetička je kvalifikovaná profese, při které musí znát stavbu pokožky a její funkce. A ve spojení s vědomostmi profesionálních produktů a jejich aktivními látkami, dokáže po osobní podrobné analýze pleti doporučit nejlepší péči pro daného klienta. To ale stále ještě není všechno. 

Každá kosmetička má svůj rukopis práce

Nebo tomu můžeme říkat i umění doteku. Kosmetička do své práce vkládá svoje znalosti, srdce a také osobnost. Na první dotek člověk pozná, zda se ke kosmetičce vrátí, nebo ne. Zda jsou její ruce příjemné, či naopak. 

Nebudu zde psát o tom, jak by měl správný dotek vypadat, protože každý jsme originál a každému bude vyhovovat něco jiného. Někdo dává přednost jemným hladivým pohybům, ale jsou i tací, kterým je sympatičtější pevnější dotek. Baví mě pozorovat tzv. “náhody”, jak ke konkrétním typům kosmetiček chodí jim velmi podobné zákaznice. Je to krásná chemie, jak si každá, každý najdou tu svoji spřízněnou a blízkou duši. 

K doteku je pro dosažení úspěchu ještě velmi důležité celkové prostředí salonu a spousta drobných detailů jako např. jak je pohodlné lehátko, jak probíhá celé ošetření, nebo také jak rychle dosáhnete úspěšné změny pleti zákaznice. Všechny tyto důležité detaily jsem sepsala do praktického návodu, který vás provede od začátku, kdy zákaznice otevře dveře až po okamžik, kdy se za ní dveře zavřou. Tento velmi praktický návod vytvořený na základě mých letitých zkušeností v kosmetice si stáhněte na tomto odkazu.

Kosmetika jako terapie

Profesionální ošetření pleti je doslova terapie ve dvou základních bodech:

  • zmírňuje kožní nedokonalosti (akné, popraskané žilky, pigmentové skvrny…) zvyšuje tak sebevědomí, se kterým je velmi úzce spojený lepší společenský život klienta
  • relaxace a intenzivní odpočinek při ošetření, obzvláště během masáže funguje jako dokonalý antistres

Tyto dva body spolu velmi úzce souvisí, protože vědecké výzkumy potvrzují vliv emocí – konkrétně stres na kvalitu pokožky –  touto problematikou se zabývá relativně nový obor psychodermatologie (spojení psychiatrie s dermatologií). U velmi závažných kožních problémů se k léčbě používá kombinace meditací, hypnózy a relaxace. Napojení mysli s pokožkou vzniká již v prvních týdnech, kdy se spojí spermie s vajíčkem. 

Ukážu vám to na konkrétním příkladech:

Možná jste si všimli, že během stresového zážitku, nebo v horším případě delšímu období (obavy z budoucnosti, špatné zážitky z minulosti, co se stále dokola vracejí, přepracování, strach ze selhání, konflikty atd.) se zhorší akné, nebo třeba lupénka. Intenzívní stres byť na pár vteřin dokáže způsobit také opar.

Funguje to i naopak, protože pokud má někdo vážné kožní problémy jako právě lupénku, atopický ekzém či dermatitidu, s největší pravděpodobností tito lidé trpí úzkostí či depresemi. 

Znám konkrétní případ, kdy jedna zákaznice dostala od svého psychoterapeuta doporučení na léčbu svých psychických problémů, aby začala pravidelně chodit na kosmetiku. Chvíli to trvalo, zpočátku byla z doteků na obličej nesvá. Po čase a po několika návštěvách salonu krásy  se ale díkybohu její psychycký stav celkově zlepšil.

Nejen, že zkrásněla v obličeji, protože se o sebe začala konečně starat a její pleť zářila zdravím. Ale také její duše se uzdravila a byla šťastnější. A to se samozřejmě odráží v tom, jak na ostatní působíme. Není možné jedno od druhého oddělovat.

 

 

Na antistresové efekty masáže a doteků obličeje existují dokonce vědecky podložené výzkumy:

Já nevím jak pro vás, ale pro mě je na celé kosmetice snad tou nejkrásnější částí masáž obličeje. Součástí je i masáž krku s dekoltem. No a pak masáž rukou, nebo hlavy během působení masky. Podotýkám manuální masáž, tedy po staru – rukama. Lidský dotek přístroje nedokáží nikdy nahradit. Proto nejsem příznivce přístrojů, pod kterými člověk leží a svítí na něj světýlka, už tak jsme vystaveni po celý den různým zářením z mobilů, počítačů.  Tak proč tělo zbytečně vystavovat dalšímu záření a různým výbojům.

Lidský kontakt ve spojení s masáží obličeje je velmi relaxační a častokrát se u ní usíná a někdy i velmi tvrdě. Kdo vyzkoušel, ví o čem mluvím 🙂

Průkopnická studie z roku 2008 (Journal of Biomedical Research) potvrdila, že masáž obličeje zmírňuje

  • pocity úzkosti a stresu
  • deprese
  • špatnou náladu
  • zvýšenou nervozitu
  • nespavost

Masáž obličeje působí ještě dále, než zklidnění a relaxaci:

  • uvolňuje fyzické napětí 
  • zlepšuje cirkulaci krve a okysličení
  • funguje jako přírodní lifting obličeje
  • zlepšuje koncentraci

Když je pokožka hlavy a obličeje v napětí, začínají vznikat viditelné vrásky. Proto masáží, která zlepšuje proudění krve a kyslíku uvolní svaly obličeje. Okysličení pleti podporuje přirozenou tvorbu kolagenu a pokožka je zdravě rozzářená. 

Během masáže se v těle uvolňuje: 

1. oxytocin: hormon, který je velmi důležitý pro navázání spojení. V tomto případě spojení kosmetičky s klientem. Ale je velmi nápomocný při komplikovaném navazování jiných vztahů, protože vytváří důvěru. Jeho hladina se zvýší třeba také „obyčejným“ objetím. 

2. endorfín: hormon štěstí. V těle jej máme, aby zmírňoval bolest, je to náš osobní morfín 🙂 Tělo jej začne uvolňovat v okamžku štěstí a radosti třeba při dobré čokoládě, nebo smíchu s přáteli. Endorfíny se tvoří také během masáže, proto je skvělým pomocníkem také v období rekonvalescence po úrazech, nebo při častých migrénách pro uvolnění bolesti.

3. serotonin ovlivňuje náladu (proto se mu také říká hormon štěstí a radosti), chuť k jídlu a zažívání. Tvoří jej mozek (10%) a střeva (90%)  proto se občas objevují ty divné zvuky z břicha u některých lidí během masáže, když se skutečně uvolní 🙂 Nízká hladina serotoninu způsobuje větší citlivost na bolet, stres, depresi a úzkost.

4. dopamin způsobuje pocit neskutečné radosti při zamilování, nebo radost když dokončíte nějaký úkol. Chemicky je aktivovaný různými drogami vedoucí k závislosti. Jeho nízká hladina se spojená s nedostatkem motivace, s nízkou energií a neschopností se soustředit. 

Ten krásný pocit jako když skoro létáte je díky kosmetičce, která vám a vašemu tělu pomohla nastartovat vyšší tvorbu serotoninu a dopaminu 🙂

Závěrem:

Samozřejmě domácí každodenní péče o pleť je fajn, ale v kosmetickém salonu jsou tři veliké bonusy navíc:

  • klidné relaxační prostředí, kde se člověk dokáže odpojit od každodenních starostí
  • speciální profesionální masky, ampulky a mnoho dalšího jsou mnohem  více účinnější a silnější, než produkty na domácí péči
  • no a pak samozřejmě masáááž, boží odpočinková a léčivá

A jak vytvořit relaxační prostředí ve spojení s maximální profesionalitou? Přečtěte si podrobný návod o tom Jak změnit klasické ošetření pleti v nezapomenutelný zážitek. Protože co dokáže vaše zákazníky přesvědčit, aby se k vám vraceli znovu a znovu? Ano, je to zážitek, který budou chtít prožívat pokaždé.

 

Použité zdroje:

https://herbaluxe.com/how-facials-have-the-power-to-heal/

http://www.richardfrancissalon.com/salon/2012/08/psychological-benefits-of-massage-therapy-you-need-to-know/

https://www.recochiropractic.com/chiropractic-blog/benefits-massage-psychological-state/

https://medium.com/thrive-global/how-massage-affects-your-mood-334663052773

Mojí vášní je prostředí kosmetického salonu a vše okolo něj. Předávám své zkušenosti kosmetičkám, které hledají cestu, jak zkvalitnit nabízené služby. Můj příběh si přečtěte zde >>