10 CHYB PŘI ČIŠTĚNÍ PLETI

23.5. 2023Iva Hynkova4151x0

Na internetu najdete plno kosmetických rad, které vám zachrání pleť od stárnutí, akné, podráždění atd. Musím vás ale zklamat, jen krém ke štěstí pleti nestačí. Jak anebo jestli vůbec pleť čistíte (i když nepoužíváte make-up) dokáže malý zázrak.

V tomto článku jsem vám dala dohromady deset častých chyb, se kterými se se svými klientkami v salonu setkávám. Tak se radši podívejte, jestli se některá z nich netýká také vás.

Používáte např. odličovací pěnu/ nebo gel, protože vás baví ta jednoduchost použití ideálně večer ve sprše. A/nebo máte rádi ten pocit čistoty, který po použití čistící pěny máte. Nemám pravdu? 🙂

To ale není úplně ideální cesta, protože potřeby pleti se po celý rok střídají a mění. A co má vliv na změnu potřeb pleti, tudíž na její aktuální stav?

  • roční období a změna počasí

Roční období mohou pro vaši pleť přinášet různé výzvy. V zimě se můžete setkávat se suchou, napjatou, šupinatou či podrážděnou pletí. Kdežto v létě při zvýšené vlhkosti ve vzduchu a s více sluníčkem můžete pozorovat, že je pleť mastnější a póry se více ucpávají. Proto je potřeba přizpůsobit čisticí produkty i těmto změnám.

  • typ a stav pleti

S typem pleti se rodíme a umíráme. Každý typ pleti má v průběhu života různé stavy jako je dehydratace, citlivost, akné, pigmentace atd. A stav pleti nám může změnit právě změna ročního období.

Proto mají většinou majitelky mastící se pleti tendenci vybírat z mycích gelů a pěn. Ale někdy volí pěnu i ty se suchou pletí. Nechci ale všechny značky házet do stejného pytle. V dnešní době už mají kosmetické produkty velmi důmyslné složení, takže i pěna může vyhovovat suché pleti. Někdy je to potřeba zkrátka vyzkoušet.

Co je pro vás indikátor, že gel není pro vaši pleť dobrý jsou:

  • pleť je po opláchnutí vodou a osušení ručníkem stažená a napjatá
  • začaly se vám více ucpávat póry, protože gel dostatečně pleť neočistí

Když toto zpozorujete, vyměňte odličovací gel/pěnu za odličovací mléko nebo olej nebo balzám. Ty jsou totiž s přidanými oleji a lépe a šetrněji pleť očistí a hlavně nevysuší. Ano, dokonce i mastným pletím doporučuji na odlíčení oleje.

Kolik produktu použijete může hrát roli, jestli bude fungovat. 

Gelu stačí menší množství připomínající přibližně velikost větší kanadské borůvky (ty, co jsou většinou v obchodech). V dlaních ke gelu postupně přidáváte dostatek vody a následně to spolu hodně promydlíte, dokud se nevytvoří dost pěny. Ta se pak nanáší na obličej a mydlí se dál 🙂 Když budete používat zbytečně hodně gelu, musíte pleť víckrát opláchnout, aby na pleti opravdu nic nezbylo, jinak hrozí vysušení pleti. A navíc budete mít produkt rychle spotřebovaný.

Odličovacího mléka, oleje, balzámu naopak nešetřete. 

Jestli používáte vatové tamponky, měly by být nejdříve namočené v obyčejné vodě a dobře vymačkané. Teprve pak dejte produkt na vatičku tak, aby dostatečně pokryl celou plochu. 

Jestli používáte tento typ produktů přímo na obličej, tak množstvím také rozhodně nešetřete. Produkt by měl po pleti klouzat a musí vám umožnit krátkou příjemnou masáž obličeje. 

Když si po očištění osušíte obličej ručníkem a po chvíli se začne nepříjemně stahovat, není do dobrý signál. Je to znamení, že jste na pleť použily nevhodný produkt, který není pro váš typ, případně aktuální stav vhodný. 

Ano, pocit napětí kůže mohou způsobit i jiné produkty. Většinou jsou to produkty na akné, AHA peeling, nebo retinoidy. Chce to vypozorovat, co z toho vám „nedělá dobře“. A to jednoduše, že jeden z produktů přestanete alespoň na týden používat. Poznáte, že se vám pleť začne zlepšovat, nebo bude stejná.

Také příliš teplá voda na smývání odličovače může způsobit ten nepříjemný stahující pocit. To se děje většinou v případě, že se odličujete ve sprše. Protože na tělo používáme teplejší vodu, než kdybyste si opláchli obličej u umyvadla. Jednoduché pravidlo pro správnou teplotu vody, která vám pleť nevysuší je: baterie musí být přesně uprostřed. Ne moc vlevo, ani ne moc vpravo.

Pozor také na to, jak moc drhnete obličej do ručníku. Jemně obtiskněte obličej do ručníku. Nevěřili byste, že i toto může mít kolikrát velký vliv na stav pleti.

Občas se může stát, že někdo používá na čištění obličeje sprchový gel, mýdlo na ruce, nebo šampon na vlasy. Ano, produkty často vypadají podobně, ale jejich vlastnosti se mohou výrazně lišit. Ať je to složením, nebo pH produktu.

Ale především tím, že ty přímo určené na obličej jsou šetrnější!!! Jen si představte, jak máte obličej vystavený celý rok veškerému počasí a změnám teplot. Obličej si oblékáme do krému a ne do svetru 🙂 

Tonikum, pleťová či růžová voda je ve smyslu použití a účinků na pleť to stejné. Pomáhá pleť lehce zvlhčit a tím zlepší vstřebatelnost následujících kroků.

Používá se vždy jako druhý krok k dočištění pleti. Protože:

  • pleť zbavíte zbytku odličovače, jenž jste použili před ním
  • zjistíte, zda je pleť opravdu dobře očištěná. Po použití musí být vatové kolečko bílé.

Vypadá jako pleťová voda, ale účinky na pleť a použití je zásadně od sebe odlišné. Micelární voda slouží jako další typ produktu k odlíčení pleti, tedy prvního kroku odstranění nečistot. 

Každému může vyhovovat jiný způsob použití:

– může se vám osvědčit třeba jen jako odličovač řasenky

– jako první krok tzv. double cleanse, kdy následujícím krokem bude gel, nebo pěna, nebo mléko, nebo olej

– nebo vám stačí „jen“ micelárka, ale vždy ji musíte odstranit z pleti tonikem. Jinak můžete po nějaké době cítit to nepříjemné stažení a vysušení pleti.

S tekutými produkty jako je tonikum, nebo micelární voda nešetřete. Vatové tamponky musí být zcela namočené produktem. Jestli nakapete pár kapiček na tamponek, citlivější z vás by si mohli všimnout, že suchá vatička pleť poškrábe.

A navíc produkt pak nemůže ani splnit to, co od něj očekáváte.

Očištěná a tonizovaná pleť je připravená na příjem aktivních látek. Není čas ztrácet čas. Jakmile je pleť tonizovaná, aplikujte další kroky péče (sérum a krém, nebo jen krém). Velmi dobře se vstřebají. 

Vynechání krému opravdu nevyřeší problém mastící se pleti, ale naopak, pleť se může opravdu začít více mastit a může to být přesně z tohoto důvodu.

Sociální sítě jsou plné nejrůznějších pomůcek k čištění pleti. Každá pleť je jiná, proto prosím pozorujte, zda se pleť nezmění po zařazení některé s pomůcek (kartáčky, konjak apod.). Ne vždy pleť snese jemný peeling, který některé přístroje či houbičky dělají na každodenní bázi. Takže když je pleť najednou červená, nebo natažená, prodlužte dobu mezi použitím. Zkrátka nepoužívejte je každý den.

A hlavně nezapomínejte je pravidelně prát, čistit desinfekcí a pravidelně měnit. Jinak se v nich rozmnoží bakterie, které na pleti nejspíš nechcete. Proto mám osobně nejradši jednorázové vatové tamponky.

Závěrem

Tak kolik hříšných bodů čištění pleti jste nasbírali?

Pokud vás zajímá kosmetika a nevyznáte se v tom, tak přesně pro vás jsem napsala ucelenou kosmetickou příručku pro všechny nadšence do kosmetiky bez ohledu na předchozí znalosti. Takže jestli chcete mít návod k tomu, jak kosmetiku používat a podle čeho vybírat pro tu svoji pleť, neváhejte.

Zde je odkaz na Kosmetickou džungli.

Mojí vášní je prostředí kosmetického salonu a vše okolo něj. Předávám své zkušenosti kosmetičkám, které hledají cestu, jak zkvalitnit nabízené služby. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.