Vypadá to jako akné, ale není to akné. Malé bílé tečky, které otravují život, protože nejdou jen tak vymáčknout. Řeč je o miliich, které se čas od času objeví. Nijak nebolí a většinou se ani nijak nezvětšují. Jen dokáží pěkně otrávit život, obzvlášť, když o nich víme 🙂
Často se objevují u novorozenců, u kterých samovolně po 1 – 3 měsících zmizí. Milie vidíme ale také u starších osob nezávisle na věku a pohlaví.
Jak vypadají? Jsou to malé bílé pupínky velké 1-2 mm, které nelze vymáčknout, protože to není to akné. Nejčastěji se objevují okolo očí, rtů, nosu anebo na tvářích.
Existuje celkem pět typů milií:
Objevují se snad v každém věku. Vznik primární milie je podnícený dvěma hlavními důvody:
Pokožka, která má hlavní stavební složku keratin, se sama neustále obnovuje a odumřelé buňky se z povrchu pleti samy odloupnou. Milie se tvoří keratinem, který je z nějakých důvodů zachycený pod kůží a hromadí se v jednom místě. Uvnitř je navíc obsažený maz, který způsobuje bílou nebo žlutou barvu milie.
Konkrétní příčina vzniku milie není úplně vždy tak jasná, možností je mnoho. Občas to může být výsledkem kombinace několika faktorů:
Tohle v žádném případě doma nezkoušejte! Můžete si zanést infekci,a stav zhoršit. V některých případech milie sama po čase sama zmizí. Když na pleti ale zůstává několik měsíců, je čas vyhledat odborníka.
Milie u dospělých a dospívajících velmi doporučuji odstranit u kosmetičky, nebo dermatologa. Sterilní jehlou se opatrně napíchne a pak se obsah milie vymáčkne. K odstranění se také používá kryoterapie, nebo laser.
Pokud se bojíte jehel, můžete vyzkoušet používat alespoň 2% BHA kyselinu na několik týdnů. Působí do hloubky póru, který vyčistí. Pokud to nepomůže, jehle se nevyhnete. Není důvod ke strachu, od profesionála to nebolí a hlavně se vyhnete riziku vzniku jizvičky od drastického mačkání a píchání jehlou v domácích podmínkách.
Prevence
Jako se vším, je to o prevenci = dělat vše pro to, aby problém vůbec nevznikl.
Jak se zbavit milií, aby se vám znovu a znovu neobjevovaly, je:
Pleťové krémy, tedy krémy určené na obličej, obsahují složky, které regulují různé typy jako je smíšená, mastná, suchá. Pokožka okolo očí je ale úplně jiná a její potřeby jsou naprosto odlišné, než na zbytku obličeje. Epidermis na obličeji má přibližně 0,5 mm a okolo očí se její síla pohybuje do 0,1 mm.
Oční krémy navíc obsahují aktivní látky, které v pleťových nenajdete jako např. kofein. Ten skvěle pomáhá na tmavé kruhy a otoky pod očima, nebo jinými slovy na pytle pod očima. Zlepšuje cirkulaci a v kombinaci se správnou aplikací krému – jemné vklepávání bříšky prstů ještě více zlepší proudění krve.
více o používání očního krému se dozvíte v tomto článku