Milie

15.2. 2021Iva Hynkova38034x0

Vypadá to jako akné, ale není to akné. Malé bílé tečky, které otravují život, protože nejdou jen tak vymáčknout. Řeč je o miliich, které se čas od času objeví. Nijak nebolí a většinou se ani nijak nezvětšují. Jen dokáží pěkně otrávit život, obzvlášť, když o nich víme 🙂

Co to jsou milie

Často se objevují u novorozenců, u kterých samovolně po 1 – 3 měsících zmizí. Milie vidíme ale také u starších osob nezávisle na věku a pohlaví.

Jak vypadají? Jsou to malé bílé pupínky velké 1-2 mm, které nelze vymáčknout, protože to není to akné. Nejčastěji se objevují okolo očí, rtů, nosu anebo na tvářích. 

Existuje celkem pět typů milií:

  • neonatální : 40 – 50% novorozenců, po měsíci až dvou samy zmizí od narození
  • primární: objevuje se nejčastěji a v některých případech během několika týdnů zmizí. Pokud člověk nechce čekat, lze tuto milii odstranit odborným zákrokem
  • traumatická: následek poškození pokožky ucpává potní žlázy jako je např. spálení, puchýře způsobené alergickou reakcí. Ve vzácných případech  se objevuje po ošetření pleti laserem, nebo dermabrazí
  • milia en plaque: objevuje se vzácně. Někdy bývá spojený s jiným kožním autoimunitním onemocněním. Ložiska dosahují až několika centimetrů v průměru. Bývají se za ušima, na očních víčkách, nebo na tvářích. 
  • mnohonásobné eruptivní milie: objevuje se velmi vzácně. Ložiska mohou svědit, nebo bývají i bez příznaků. Bývají na obličeji, pažích, nebo břiše. 

 

Jak milie vznikají

Objevují se snad v každém věku. Vznik primární milie je podnícený dvěma hlavními důvody: 

  1. rychlá tvorba keratinu, tzv. hyperkeratinizace, která způsobuje zhrubnutí vnější vrstvy pokožky. Příčinou je nadměrná tvorba mazu, opalování na slunci, některé léky nebo mechanické poškození pokožky. 
  2. chybějící peeling v kosmetické péči, který pleti pomáhá se nadbytečných kožních buněk zbavit. 

Pokožka, která má hlavní stavební složku keratin, se sama neustále obnovuje a odumřelé buňky se z povrchu pleti samy odloupnou. Milie se tvoří keratinem, který je z nějakých důvodů zachycený pod kůží a hromadí se v jednom místě.  Uvnitř je navíc obsažený maz, který způsobuje bílou nebo žlutou barvu milie. 

Konkrétní příčina vzniku milie není úplně vždy tak jasná, možností je mnoho. Občas to může být výsledkem kombinace několika faktorů:

  • opalování na slunci způsobuje zhrubnutí pleti = rychlé množení kožních buněk, kterých se pokožka sama nedokáže zbavit
  • kouření: kouř způsobuje keratinizaci pokožky
  • poškození pleti po absolvování dermoabraze, nebo laseru
  • puchýře po poškození pleti dalšími příčinami, jako např. spálení sluncem
  • používání pleťových krémů s obsahem okluzivních aktivních látek (parafín, minerální oleje, lanolín) i včetně blízkosti očního okolí
  • používání léčivých mastí s obsahem kortikosteroidů, hydroquinonu
  • zpomalená schopnosti kůže odloupnout odumřelé buňky ať už kvůli stárnutí, nebo pevná hrubá pleť (hyperkeratinizace). V obou případech je nutné přidat peeling jako součást pravidelné péče o pleť


Jak se milií zbavit

Tohle v žádném případě doma nezkoušejte! Můžete si zanést infekci,a stav zhoršit. V některých případech milie sama po čase sama zmizí. Když na pleti ale zůstává několik měsíců, je čas vyhledat odborníka.

Milie u dospělých a dospívajících velmi doporučuji odstranit u kosmetičky, nebo dermatologa.  Sterilní jehlou se opatrně napíchne a pak se obsah milie vymáčkne. K odstranění se také používá  kryoterapie, nebo laser. 

Pokud se bojíte jehel, můžete vyzkoušet používat alespoň 2% BHA kyselinu na několik týdnů. Působí do hloubky póru, který vyčistí. Pokud to nepomůže, jehle se nevyhnete. Není důvod ke strachu, od profesionála to nebolí a hlavně se vyhnete riziku vzniku jizvičky od drastického mačkání a píchání jehlou v domácích podmínkách. 

 

Prevence

Jako se vším, je to o  prevenci = dělat vše pro to, aby problém vůbec nevznikl.

Jak se zbavit milií, aby se vám znovu a znovu neobjevovaly, je:

  • pravidelně používat peeling. Pokud se vám pleť mastí opravdu hodně, doporučuji 2-3x ročně zařadit do své kosmetické péče kúru s produkty obsahující BHA kyselinu (kyselinu salicylovou). U ostatních pletí stačí jemnější peeling. Hlavním cílem je pomoct pleti odstranit odumřelé buňky. Skvělá je také kyselina glykolová.

 

  • používejte krém s obsahem retinoidů, protože obsahují důležitý vitamin A pro zdravou pleť

 

  • používejte ochranný krém na obličej s obsahem SPF. U citlivé pleti SPF 30-50.  U ostatních stačí 15 -30
  • přestat používat pleťový krém, nebo jiný výživný krém až těsně pod oči.  Pleť je okolo očí mnohem tenčí a tukové složky nepojme, začne se hromadit odumřelá pokožka a milie jsou na světě.

 

Pleťové krémy, tedy krémy určené na obličej, obsahují složky, které regulují různé typy jako je smíšená, mastná, suchá. Pokožka okolo očí je ale úplně jiná a její potřeby jsou naprosto odlišné,  než na zbytku obličeje. Epidermis na obličeji má přibližně 0,5 mm a okolo očí se její síla pohybuje do 0,1 mm.

Oční krémy navíc obsahují aktivní látky, které v pleťových nenajdete jako např. kofein. Ten skvěle pomáhá na tmavé kruhyotoky pod očima, nebo jinými slovy na pytle pod očima. Zlepšuje cirkulaci a v kombinaci se správnou aplikací krému – jemné vklepávání  bříšky prstů ještě více zlepší proudění krve.

 

více o používání očního krému se dozvíte v tomto článku

Mojí vášní je prostředí kosmetického salonu a vše okolo něj. Předávám své zkušenosti kosmetičkám, které hledají cestu, jak zkvalitnit nabízené služby. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.