Jsou čisticí kartáčky vhodné ke každodennímu použití?

3.3. 2022Iva Hynkova7132x0

Před pár dny jsem na sociálních sítích shlédla video, na kterém si holčička čistí obličej mycí pěnou. Na tom není nic špatného, pokud se už začínají objevovat tzv. černé tečky, správná hygiena je pro dospívající důležitým prvním krokem péče o pleť. 

Co mě ale šokovalo, že pěnu neaplikovala do dlaní a pak na obličej. Ale že pěnu nanesla na silikonový kartáček, a tím si následně promasírovala celý obličej. Když jsem se podívala na profil autorky videa, zjistila jsem, že maminka holčičky je stříbrnou ředitelkou jedné nejmenované kosmetické společnosti. 

Nechci tu vůbec řešit jaká je to značka, to není důležité. Je to totiž vždy o lidech. Ale tento typ společností nabízí snadný výdělek komukoliv. Neviděla jsem, že by měli v požadavcích kosmetické vzdělání. Zaregistrujete se a prodáváte kosmetiku. Nováček sice projde školením, ale když nemá celkové kosmetické vzdělání a zájem se nadále vzdělávat, jak může někdo někomu radit, jak ošetřit pleť?  Já vím, to by už nemohly radit ani ženy v drogérii. Tam jsem párkrát slyšela dobře míněné rady, ale taky nebyly nic moc.

Další level možného hororu pro pleť je prodej kosmetických přístrojových pomůcek, které ještě „zlepší“ efekt čištění. Dokonce výrobce uvádí, že se různé čisticí kartáčky můžou bez problémů používat dvakrát denně sedm dní v týdnu (!). 

A když prodejkyně (nebo jakákoliv společnost) vidí možný zisk, většinou doporučí kartáček prakticky komukoliv. Bez ohledu na typ a stav pleti. Zákaznice přístroj s nadšením používá, pleť je opravdu najednou jemnější a hladší. Tak v tom pokračuje dál. No ale po nějakém čase se pokožka už rozhodne stávkovat. Už nedokáže dokola opravovat škody způsobené pravidelným obrušováním. A tak začne být přecitlivělá na jakoukoliv kosmetiku. Je bolavá, napjatá a plná červených fleků. 

Pak si tato nešťastná žena přijde pro radu do kosmetického salonu. Po bližším prohlédnutí vidím totálně dehydratovanou pleť. Která si nepřeje nic jiného, než doplnit vodu a opravit ochrannou vrstvu, která je zničená právě příliš častým kartáčkováním. 

O čem tu píšu je přímá zkušenost několika mých zákaznic, které ke mně přišly na kosmetiku. Kdybych to na vlastní oči neviděla, nepsala bych o tom s takovou jistotou. A týká se to několika typů a různých značek, které pomůcky k čištění pleti prodávají.

Na zmíněné video s holčičkou jsem v prvním okamžiku zareagovala videem, ale mám k tomu ještě potřebu napsat článek. Protože co se pod videem rozpoutalo za diskuzi ve mě opět budí pocit, že informací na toto téma je na internetu stále málo. 

Proto v tomto článku chci ukázat, jak funguje kůže a co se děje příliš častým zbrušováním. Snad to pomůže zachránit pleť alespoň jedné ženě, která propadla přílišnému čištění pleti kartáčkem. To stejné se týká také příliš častého použití peelingu. Mechanického nebo chemického. 

Anatomie

Kůže je jedním z imunitních orgánů našeho těla. Chrání vše, co je uvnitř před tím, co je venku. Pro lepší představu vám to popíšu na zastřešeným bazénem. Kdy střecha se skládá z cihel (kožní buňky) a voda v bazénu je hydratace a voda v pleti.

Střecha bazénu tedy chrání před:

  • průnikem patogenů a nečistot (podráždění a následně zánět)
  • extrémní ztrátou vlhkosti (dehydrataci)

Řádky cihel se průběžně obnovují a ty staré opotřebované se samovolně přirozeně odlupují, protože jsou vytlačovány nově vytvořenými cihlami ve spodních vrstvách pleti.

Peeling nám slouží ke zrychlení odloupnutí opotřebovaných, tedy zrohovatělých kožních buněk (cihel). Čisticí kartáčky štětinové, silikonové nebo sonické se svým působením na pleti řadí mezi mechanické peelingy, protože postupně (více či méně) odstraňují jednotlivé řady cihel (buněk). 

Problém nastává v okamžiku, kdy odstraňujeme řady cihel častěji, než 1x týdně. Protože se v první řadě nestíhají tvořit nové cihly a tloušťka kůže tak pomalu slábne. A další problém je v tom, že se nestíhá vytvořit cement, který by držel cihly při sobě. Vznikají tak mikrotrhlinky, kterými z bazénu uniká velké množství vody.

A dovnitř do bazénu pronikají patogenní mikroorganismy a nečistoty. Pokožka tak automaticky spustí imunitní reakci a rozjede zánět, aby se zbavila nevítaných hostů. Jak je neustále v boji, tak už všechno, co na pleť nanesete bere jako útočnou invazi. Proto je pleť přecitlivělá a nesnese žádnou kosmetiku

Řešení

Nejdůležitější je okamžitě přestat používat jakékoliv obrušující pomůcky a kosmetické produkty, které mají efekt peelingu včetně AHA kyselin. Pleť v tomto okamžiku potřebuje nástroje na zklidnění, hydrataciobnovení ochranné bariéry. Jinými slovy minimalizujte kosmetickou péči na základní produkty. Ty by měli mít hlavní cíl doplnit chybějící hydrataci a zklidnit (panthenol, glycerin, alantoin). A hlavně doplnit chybějící cement, aby se hydratace v pleti udržela (ceramidy, niacinamid, skvalen, kyselina linolová apod.)

Oprava pleti trvá u každého trochu jinak déle. Ale určitě nic nezkazíte, když na měsíc vynecháte peeling. A pak ho zapojíte do péče o pleť max. jednou týdně. 

Konjaková houbička

Ještě jste se mě často ptali na konjakovou houbičku. Ta má také lehký efekt odstranění zrohovatělých kožních buněk. Proto u ní platí to stejné, když si pleť čistíte dvakrát denně a cítíte, že je pak napjatá a lehce zarudlá, je to špatný signál. Pleť vám tak dává najevo, že jí něco nedělá dobře. 

U konjaku (a potažmo taky u kartáčků) je ještě další problém hygiena. Opláchnout pouze vodou totiž nestačí. V koupelně máme totiž vlhko a v tomto prostředí se obzvlášť daří různým mikrobům. Konjaková houbička velmi dlouho schne, proto je před každým použitím zásadní omýt horkou vodu a vymydlit mýdlem. Případně nastříkat desinfekcí. 

Konjak má životnost cca 2 měsíce, protože jak je to čistě přírodní produkt, po uplynutí této doby se v ní mohou začít přemnožit patogeny i přes veškerou hygienu. Konjak je super v tom, že je 100% biologicky odbouratelný. Ale v porovnání s peelingem jako kosmetickým produktem není až tak efektivní. Protože jíl, nebo minerální a další aktivní látky se postupně ničí horkou vodou, kterou zabraňujete přemnožení bakterií. 

Závěrem

Podle mě čištění pleti úplně v pohodě zvládnete rukama, popřípadě s pomocí jednorázových vatových tamponků. Případně zvolte metodu double cleansing. 

Ale pokud už teď máte citlivou pleť, není dobrý nápad jakákoliv pomůcka k čištění. Byť se u některých kartáčků píše, že jsou vhodné i na citlivou pleť. Pleť potřebuje čas, aby se vzpamatovala. Opakované časté obrušování proces hojení neustále oddaluje.

Všech moderních pomůcek k čištění pleti je teď plný internet a je těžké tomuto tlaku odolat, já vím. Je to ale velmi silný marketing a tímto se vám snažím ukázat, co pravidelné drhnutí pleti ať různým kartáčkem, nebo peelingem může způsobit. Protože vzniklé škody se opravují docela zdlouhavě a někdy zůstává pleť přecitlivělá dlouhodobě. 

Proto prosím, pokud máte někoho ve svém okolí, komu tato informace může pomoct, sdílejte.

Pokud se chcete dozvědět o fungování pleti a kosmetice ještě více, napsala jsem knihu Kosmetická džungle, ve které se vše srozumitelně dozvíte. 

 

Mojí vášní je prostředí kosmetického salonu a vše okolo něj. Předávám své zkušenosti kosmetičkám, které hledají cestu, jak zkvalitnit nabízené služby. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.