Na začátku si spolu ujasníme jednu důležitou věc. Argumenty, že se našim maminkám a babičkám stačilo mazat Indulonou, nebo Niveou jsou opravdu otázkou dávné minulosti.
Jen se rozhlédněte kolem sebe. Je mnohem více aut, žijeme v klimatizovaných prostorách plných wifi připojení, je mnohem více továren a méně stromů. To všechno, co nám na jednu stranu usnadňuje životy, tak nám, našemu tělu a naší pokožce velmi škodí.
Už musíme používat jiné typy krémů. Potřebujeme naši pleť v první řadě chránit před smogem a dalšími vlivy znečištěného prostředí, které nás obklopuje. A pak všechny tyto ochranné složky musíme velmi dobře z pleti odstraňovat. Proto je více než důležité přehodit výhybky v našich hlavách a dívat se na péči o pleť úplně z jiného úhlu. Z aktuální situace, ve které právě jsme.
Krásná a zdravá pleť není jen o tom, co jsme zdědili po našich rodičích. Ano, genetika kvalitu pokožky velmi ovlivňuje, ale správnou péčí dokážete téměř zázraky. Proto to se svojí pletí předem nevzdávejte.
Tento článek je věnovaný čištění a odlíčení pleti – základním krokem úspěchu krásné a zdravé pleti. A ano, opět je založený na skutečných poznatcích z praxe, protože se u zákaznic velmi často opakují stejné chyby:
Odpověď je jednoduchá. Protože když máte na povrchu pleti nečistoty, které nejsou pouhým okem vidět, zabraňují vstřebávání aktivních látek z kosmetických výrobků do pleti. Dále pak pleť nemůže dýchat = mění svoji barvu na šedou a nedostatek kyslíku způsobuje rychlejší stárnutí. A pak se začne objevovat čím dál častěji akné i když nemáte typicky mastnou pleť.
Spousta žen řeší problém s pletí “JEN” krémem a čištění neberou tolik vážně, protože se třeba nelíčí a proto necítí tu potřebu. O dost větší problém nastává u žen, které používají make-up a pleť si také pravidelně a nedostatečně čistí.
Totiž opláchnutí obličeje jen obyčejnou vodou pleť nečistot opravdu nezbaví. Ty se velmi dobře na pleti drží a jen tak se nás nepustí. Proto musíme používat speciální přípravky, které nám pomohou nečisty rozpustit a dostat z povrchu pleti pryč. Přitom je důležité volit takové odličovače, které jsou šetrné k našemu typu pleti.
Jaké nečistoty mám na mysli?
Jak se to na pleti začne časem viditelně projevovat, pokud se pleť nečistí vhodným produktem?
Zázraky se bohužel nestávají přes noc a ani mávnutím kouzelného proutku. I když by to bylo pro většinu z nás vysvobozením, bohužel takto pleť nefunguje. Pravidelné čištění, přesněji řečeno 2x denně ráno a večer, je základním připravováním a kypřením půdy na hnojení.
Kypření = čištění
Hnojení = hydratace, výživa apod.
Když nebudete správně připravovat půdu, nic se v ní neuchytí a tedy nemůžete očekávat vytoužené výsledky.
Co tím chci říct? Pravidelné čištění pleti správnými produkty zlepšuje účinky výrobků, které na pleť pak aplikujete. Můžete mít totiž krém za desetitisíce, ale když pleť není očištěná, aktivní látky se dovnitř nedostanou. To je fakt.
Při správném postupu domácí péče o pleť uvidíte výsledky a rozdíl nejdřív po 6 týdnech. Za 28 dnů se pokožka celá obnoví a zbaví se těch “špatných” buněk, které nedostávaly tu správnou výživu. Proto měsíc je opravdu minimum, kdy čekejte a hledejte nějaké změny.
Čištění zlepšuje přirozené funkce pokožky
2. Správné produkty
Každá věková kategorie a každý typ pleti vyžaduje svoje speciální produkty, které splňují její konkrétní a především aktuální potřeby.
Stejně jako jeden typ diety nebude vyhovovat všem stejně, tak všechna odličovadla nejsou vhodná úplně pro všechny bez rozdílu věku a tyu pleti. Vždy je základem pro zvolení ideálního produktu podrobná diagnostika pleti.
Účinky každého produktu ovlivňuje především jeho složení, proto je velmi důležité přečíst si zadní část obalu. Neváhejte investovat do trochu dražších odličovačů, které jsou plné hydratačních a dalších aktivních látek na místo “mýdlové vody” s micelami za pár korun.
Protože už při odličování můžete o svoji pleť pečovat a zbytečně ji tak nepřesušovat.
Např. alkohol na pleť vůbec nepatří. Odmašťuje povrch pleti, ale zbavuje ji tak hydrolipidového ochranného filmu. To časem dehydratuje a přesuší pleť natolik, což následně způsobí přecitlivělost a paradoxně zvýší tak potřebu pleti se více mastit. Takže výsledek je pak více mastící se a ještě k tomu citlivější, popř. šupinatá pleť.
Anebo velmi populární kokosový olej není vůbec vhodný na odlíčení pleti. Protože je na stupnici komedogenních látek, která je od 0 (bezpečné nekomedogenní) do 5 (velmi silně komedogenní) na stupínku číslo 4. Komedogenní látky jsou takové látky, které ucpávají póry a to časem způsobuje boláky, akné a černé tečky. Kokosový olej má hodnotu 4, takže i když to myslíte dobře a používáte přírodní produkt, bohužel se časem dočkáte pupínků a boláků.
Proto okamžitě vyměňte kokosový olej za vhodnější odličovač. Je ale skvělý pro suché a lámavé vlasy jako zábal.
Na stejné stupnici s kokosovým olejem najdete např. také lněný olej, olivový olej, nebo kakaové máslo. Používání přírodní kosmetiky nemusí být vždy tou nejlepší volbou pro vaši pleť. Proto buďte zvědavé a hledejte více informací o účincích jednotlivých složek.
Tento termín je inspirovaný tzv. K-beauty, jejíž původ je v Koreji, kde je velmi znečištěné prostředí a čištění pleti a její ochrana hlavní prioritou všech žen.
Dvojí čištění pleti se skládá z používání dvou typů odličovadel :
1. na bázi oleje
2. na bázi vody
+
3. na závěr vždy tonikum
Rozpustí make-up, UV filtry a sebum – vše, co obsahuje alespoň trochu oleje. Protože olej přitahuje olej a ten se pak mnohem snadněji z pleti odstraní.
Proto se nebojte používat hydrofilní olej i na mastnou pleť, je pro ni opravdu velmi vhodný, protože mastná pleť vytváří mnohem více mazu, než další typy. Neucpe vám póry, ale musí být rozpustný ve vodě, tedy hydroflní. Proto tento typ odličovače je skvělý i pro ty, kdo se nelíčí.
Olejové odličovače jsou šetrné k pleti, neodstraňují důležité lipidy a tudíž nevysušují jako jiné typy výrobků.
Odstraní z pleti nečistoty na vodní bázi jako je např. pot nebo špína.
Sledujte složení, protože ani gelová či pěnová čistidla nemusejí vaši pleť vysušovat.
Toto DVOJÍ čištění zaručuje skvělý způsob, jak z pleti dokonale odstranit opravdu všechny typy nečistot. A jak jsem už psala, je to velmi důležitý krok, protože se pak do vaší pleti snadno dostanou všechny aktivní látky z následné péče.
A hlavně víte co? Nepotřebujete k tomu hromadu vatových tamponků. Všechny tyto z výše uvedených produktů aplikujete přímo na pleť prsty. Šetříte tak životní prostředí a nehrozí zde riziko poškrábání pleti ostrými hranami některých vatových tamponků.
Z tohoto důvodu nejsem příznivcem micelárních vod. Jejich efektivní použití je totiž závislé na důkladném a opakovaném očišťování pleti právě vatovými tamponky.
Už po pár dnech dvojího čištění uvidíte na své pleti změnu. Přestane se vám tvořit tolik pupínků a hlavně vaše krémy začnou konečně působit do hloubky pleti.
Double cleansing NENÍ moc vhodné pro velmi citlivou pleť a pleť s kuperózou. Tyto pleti by se tímto způsobem čištění mohly přešušovat a dehydratovat.
Pro všechny ostatní pleti je to skvělý způsob, jak večer pleť dokonale očistit.
Když přijde na řeč tonizace pleti, většina žen to považuje pomalu za sprosté slovo a za zbytečně utracené peníze. Je to velmi rozšířený omyl, proto se tonizaci a pH pleti budu věnovat v této poslední části článku. Tonizace se používá na závěr čištění pleti, takže závěry má zřejmě ve své DNA 🙂
Tonikum se používá na závěr čištění pleti a plní velmi důležité funkce:
– dočišťuje pleť
– vyrovnává pH pleti
– některé značky mohou mít i tonikum, které zlepšuje účinky a průchodnost aktivních látek aplikovaných na pleť v dalším kroku
Tajemství zdravé pleti jak už teď víte je správné čištění, ale k tomu je ještě důležité vyrovnané pH pleti. To se totiž čištěním, nebo oplachováním pleti vodou narušuje. A proč je důležité mít pH v rovnováze?
Zkratka pH znamená v angličtině „potential hydrogen“. Jinými slovy pH znamená koncentrace iontů hydrogenu (vodíku) ve složce.
Tato škála od 0 do 14 ukazuje, zda je složka kyselá, neutrální nebo zásaditá.
Z reklam si určitě vybavujete, že ideální pH pleti se pohybuje okolo hodnoty 5,5
Voda je neutrální, má hodnotu 7
Citronová šťáva má hodnotu 2 tzn. velmi kyselé pH
Tuhá mýdla v kostce jsou velmi zásaditá okolo 10 a výše
Proč řešit pH pleti? Poznáváte se v některém z těchto problémů?
Toto všechno jsou typické signály, kdy máte narušené pH pleti. To znamená, že máte narušený ochranný hydrolipidový film, který funguje jako ochranná vrstva na povrchu pokožky. Je to taková ochranná zeď mezi vámi a vnějším prostředím.
Opakované narušované pH pleti způsobuje zhoršování mnoha problémů včetně suchosti pleti, nebo pocity pnutí po opláchnutí vodou.
Takže ať už na pleť nanesete cokoli, vždy musíte pH srovnat právě tonikem. Pokud nebudete tonikum používat na závěr čištění pleti tak riskujete:
———————————————————————————————————————————
Poznámka pod čarou pro aknózní pleti:
V případě problematické aknózní pleti je OPRAVDU nezbytné používat každý den čistý, nebo jednorázový ručník na osušení obličeje. A polštář převlékejte také každý den. Bakterie způsobující akné se totiž z pleti usazují na ručníku a na polštář. Proto když máte pleť správně očištěnou, nemůžete ji znovu “znečistit” špinavým ručníkem, nebo si lehnout na polštář, kde na vás nečistoty z předešlého dne už čekají.
————
Poslední poznámka po další čarou….
Jestli si pleť ráno po probuzení očistíte pleťovým tonikem a najdete na něm ještě zbytky řasenky z předešlého dne, nebo se na vás ráno do zrcadla dívá panda s černými kruhy okolo očí právě z řasenky ze včerejška znamená to jediné. Je na čase odličovadla vyměnit, nebo si znovu přečíst tento článek 🙂