Co pleti během zimy nejvíc škodí

20.12. 2019Iva Hynkova4533x0

Každé roční období má svoje světlé i temnější stránky. Já osobně miluju jaro a podzim, ale o tom psát nechci. Žijeme  v takových zeměpisných šířkách a délkách, kde jsou jsou roční období velmi od sebe odlišné. Je pravda, že v poslední době už není tak mrazivá zima, jak bylo dřív. Ale i tak co se týká péče o pleť je potřeba změnit svůj kosmetický arzenál a přizpůsobit určité návyky.

Změnám ročního období se přizpůsobujeme nevědomky. V létě jíme hodně salátu, přes zimu až tak moc ne. Vyhledáváme spíš těžší tučnější jídla. V létě pijeme hodně tekutin, v zimě pitnému režimu většinou až tak moc nevěnujeme pozornost, protože si to tělo až tak nežádá. Mezi námi děvčaty: přes léto piju bílé víno a v zimě si dám radši červené. Tělo si samo řekne 🙂

Tělo přirozeně posloucháme a následujeme jeho potřeby. Když ale pleť volá o pomoc, když má na sobě šupiny je červená bolavá, stažená tak je nám jasné, že je něco v nepořádku, ale najít tu správnou příčinu problému občas trvá odhalit.

S typem pleti se narodíme, ten máme daný geneticky. Ale co se stále mění jsou potřeby pleti v návaznosti na roční období, stresové období, léky, nedostatek spánku atp. V tomto případě mluvíme o stavu pleti. A stav pleti se během zimy u většiny lidí mění na dehydratovanou, šupinatou a někdy až podrážděnou.

Proč tomu tak je? Protože vzduch je kvůli chladu sušší a také v místnostech, kde se topí je vzduch velmi suchý. Kolikrát denně přecházíme ze zimy do tepla? Přetopené kanceláře přes den a pak cesta domů mrazivým večerem. Z toho má pleť pěkný zmatek.

Při takové extrémní zátěži se začne odpařovat nadměrné množství vody z pleti, protože ztrácí schopnost udržet vlhkost uvnitř a stává se tak dehydratovaná. Navíc při používání nevhodné péče během chladných dnů pleť ztrácí svoji lipidovou (tukovou) ochranu na povrchu a pocit napětí pleti po opláchnutí vodou je rázem na světě. Což se může postupně zhoršovat v podobě viditelných šupinek, začervenaných fleků a citlivosti.

pocity pnutí pleti bych přirovnala jako o velikost menší kůže ihned po opláchnutí vodou z kohoutku je nejsnadnější ukazatel dehydratované pleti

Během zimy se také o dost zhorší stav pleti, které trápí například ekzém, kuperóza, akné nebo lupénka. Proč? Opět je to způsobené dehydratací a přesušením, které oslabuje ochrannou bariéru pokožky. Tu totiž potřebujeme ze dvou důležitých důvodů:

  1. první je kontrola ztrát nadměrné vlhkosti z pleti ven
  2. druhá je zabránění proniknutí agresivních bakterií a dalších nečistot do pleti, které mohou způsobit podráždění a zánět

Konečně se dostáváme k nejčastějším chybám, na které vy kosmetičky určitě upozorněte svoje zákaznice:

  • Odličování

Nejrychlejší čištění pleti, které znám a sama dělám je mycí gel rovnou ve sprše. V zimě to jsou ale hned dva velké hříchy během jedné sprchy. Čistí gel/ pěna jsou určené primárně pro smíšenou mastící se pleť. Během zimy, jak už teď víte, je pleť více náchylná k dehydrataci a vysoušení. Proto odličování s gelem, pěnou, nebo micelární vodou mimo léto bude pleť postupně vysušovat.

A proč ne ve sprše? Horká voda způsobuje větší odpařování vlhkosti z pleti. Horká a dlouhá sprcha v kombinaci s mýdlem poškozují ochrannou bariéru pokožky, která je už tak dost během zimy narušována. Poslední době je velmi oblíbené otužováním a je skvělé jako prevence před různými onemocněními. Proto si teplotu ve sprše nastavte na tak akorát 😉

To nejlepší od začátku zimy do jara, co můžete pro svoji pleť udělat, je používat odličovací mléko, balzám, nebo můj velmi oblíbený hydrofilní olej. Už při představě všech těchto odličovadel se vám určitě vybaví hutnější těžší konzistence. Díky tomu se v produktu udrží více vitamínů a důležitých výživných aktivních látek. 

Jako například ceramidy, bambucké máslo, jojobový, arganový olej nebo olej z rýžových otrub a mnoho dalších. Úžasně obnovují komfort, vyživují a chrání pokožku před vysoušením a nadměrným odpařováním vody. Pozor ale, aby produkty neobsahovaly tzv. komedogenní aktivní látky, protože by sice udělaly službu v podobě výživy a ochrany, ale postupně by se póry začaly ucpávat a tvořily by se pupínky a komedony.

Více o komedogenních olejích najdete v tomto skvělém článku:

>>>>https://magazin.biooo.cz/prirodni-kosmetika/pece-o-pokozku/pupinkovy-detektiv-komedogenni-oleje/

V případě mastné a problematické pleti platí co se týká hydratace a výživy to stejné. Protože tyto pleti během zimy také trpí dehydratací i když na povrchu tvoří hodně mazu. Mastná pleť může být kolikrát způsobená právě dehydratací, protože pleť začne na svoji ochranu tvořit více mazu. Takže hydratovat, hydratovat a zase hydratovat.

  • Krémy

V zimě zapomeňte na produkty typu fluidemulze. Potřebujeme pleť obléct do ochranného kabátu pomocí výživnější a hutnějších krémů. Velmi suchá až místy popraskaná pokožka určitě ocení velmi výživné hutné masti. A v případě mastné a smíšené pleti můžete vyzkoušet vrstvení, kdy nejposlednější vrstvou bude výživný krém ale ne až tak mastný jako pro suchou.

Složení je samozřejmě vždy velmi důležité, co s pletí konkrétní produkt dělá. A v zimě je cíl jasný! Navíc pleť ještě chrání i neviditelná vrstva ochranného výživného krému. To je důvod, proč lehké konzistence, které se okamžitě do pleti vstřebávají, nejsou přes zimu vůbec vhodné. S přicházejícími teplými dny pro změnu tyto typy péče velmi vřele uvítáme.

O vrstvení jsem už psala v tomto článku. Pro přečtení klikněte na tento obrázek:

  • Hydratace v zimě

Pamatujete si na mýty, které říkaly, že hydratace je v zimě úplný nesmysl? Že hydratační krém na pleti zmrzne?  Tak to se nám nemůže stát s krémy, které budu mít hutnější výživnou konzistenci, byť budou hydratační. Ale stejně pokud byste použili lehký krém, tak vám zmrzne až v extrémních podmínkách, které se většiny z nás ve městech vůbec netýká. V zimě je vzduch suchý studený a uvnitř místnosti máme naopak teplo a ohřívám se horkými sprchami a v saunách způsobuje velmi intenzívní ztrátu vlhkost z pleti. Proto velmi důrazně doporučuji hydratovat a vyživovat pokožku především během zimy.

zvlhčovače místnosti jsou skvělou prevencí přesušení pleti

  • Pitný režim

Pitný režim je samozřejmě důležitý po celý rok. Je pravda, že během zimy většina z nás přirozeně sníží příjem tekutin. Nezapomínejte ale na to, že tekutiny přijímáme také v potravě. Co je ale velký omyl, který často slyším, že pitný režim si poradí se suchou pletí. Je to velký omyl, protože voda hydratuje pokožku uvnitř. Ale suchá pokožka má narušenou a děravou ochrannou hydrolipidovou bariéru a tu pitný režim opravdu nezlepší. Pouze výživné krémy se správnými aktivními látkami opraví díry v ochranné bariéře, a tím zabrání odpařování nadměrného množství vody z pleti.

  • Strava

Všechno, co jíme,  dodává do těla určité živiny. A v zimním období je určitě důležité nevynechat z jídelníčku potraviny s esenciálními mastnými kyselinami, protože jsou skvělými pomocníky pro prevenci odpařování vlhkosti z pleti. Nejlepšími zdroji esenciálních mastných kyselin je losos, avokádo, nebo mandle. Poslední dobou je také velmi oblíbený rybí olej.

  • Dlouhá horká vana

Známe to všichni, přijdeme z venku zmrzlí, tak si napustíme pěkně horkou vanu. Bohužel dlouhá horká vana z pokožky celého těla odstraňuje důležité lipidy a jak už jsem psala, ty jsou velmi důležité, aby zůstala pokožka hydratovaná, pružná a v komfortu. V zimě jsou také skvělým relaxem sauna nebo pára. Pro pokožku to má stejný vliv, jako vana. Osobně si nedokážu zimu představit bez sauny… Vysušení pleti se tak dá zabránit aplikací výživného krému klidně ještě na trochu vlhkou pokožku, která mnohem lépe vstřebá výživné látky.

pokud je vám stále zima a přijdete z venku zmrzlí, tak místo horké vany si dejte nohy do lavóru s teplou vodou

  • SPF v zimě

Slunce nesvítí tolik, jako během zbytku roku, přesto je stále důležité přes den používat ochranný krém s faktorem. Sluneční paprsky prochází také skrz mraky. Proto jen make-up s faktorem opravdu nestačí. Obzvlášť na lyžích, kdy jsme blíž slunci a navíc se 90% slunečních paprsků odráží od sněhu. Věděli jste, že ultrafialové záření (UV), tedy sluneční paprsky z 90% způsobují předčasné stárnutí pleti a pigmentové skvrny?

Závěrem

Zimní péče o pleť je opravdu diametrálně odlišná oproti letní. Proto stále vzdělávejte své zákaznice a ptejte se na jejich každodenní péči doma. Vysvětlete, co se s pletí děje během zimy a proč je důležité změnit péči minimálně 2x do roka. Samozřejmě se změnou ročního období se také mění nabídka ošetření pleti v salonu.

Mojí vášní je prostředí kosmetického salonu a vše okolo něj. Předávám své zkušenosti kosmetičkám, které hledají cestu, jak zkvalitnit nabízené služby. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.