Detoxikace

4.1. 2023Iva Hynkova3025x0

Vánoční svátky jsou za námi. Většinou je to o spoustě jídla. Od cukroví všeho možného druhu přes silvestrovské slané dobroty a k tomu často patří i hodně alkoholu. Když je to jednou ročně, těžko se odolává. Přiznám se, že v tuhle dobu neřeším, jestli to zdravé. Jednoduše si to užívám a co je ještě důležité, bez výčitek. Pak ale v televizi začnou cílit reklamy na novoroční hubnutí. Chtějí v nás vzbudit nespokojenost a potřebu zhubnout co možná rychle a bez práce. A k těmto reklamám se přidaly ještě další, které mluví o detoxikaci.

Detoxikace dostala už ale hodně hořký podtext kvůli přehnaným bezhlavým očistám v minulosti, které tělu častokrát mnohem víc uškodily. V tomto článku se chci podívat právě na téma detoxikace. Co to je, proč se pro ni rozhodnout a její přínosy pro tělo. 

Potřebujeme se vůbec detoxikovat?

Když začaly být moderní různé brutální hladovky, omezení jídelníčku na určité potraviny nebo zázračné produkty, které vás očistí, objevily se názory, že se tělo umí detoxikovat samo. Jak to ve skutečnosti je?

Nejdřív se ale podíváme, co to vlastně ty škodlivé látky jsou. Tzv. toxiny vznikají v našem těle zcela přirozeně jako vedlejší produkt buněčného metabolismu. Jako když pálíte dřevo v krbu. Po uvolněné energii zůstane popel. V našem těle to jsou toxiny. Ty se navíc hromadí během dlouhodobého psychického a také fyzického stresu.

V našich civilizovaných městech se k tomuto navíc přidávají těžké kovy ve znečištěném ovzduší, z výfuků aut, elektromagnetický smog, toxické látky ukryté v průmyslově zpracovaných jídlech a je toho mnohem víc. 

Naše tělo je fascinující, protože dokáže plno zátěžových situací samo srovnat. A detoxikační orgány jako jsou játra, ledviny a lymfatický systém se odpadních látek každý den zbavují. S časem se ale orgány v těle opotřebovávají a nezvládají být už tolik výkonné a jejich funkce se zpomalují. No a když k tomu přidáme to, že žijeme ve městech, kde jsme obklopeni toxickými látkami, strava není vyvážená a množství tekutin je minimální, nebo jsou plné cukru. Tak v tomto případě už přirozená detoxikace těla pokulhává a potřebuje naši pomoc.

Co se děje v těle?

Toxiny se v našem těle pomalu a hlavně zprvu nenápadně ukládají. To se ale časem projeví. 

Když z těla neodcházejí tyto nepřátelské látky, začne se jich tělo zbavovat jinak, což může být např. kůží. Kůže je totiž největším orgánem, který má za úkol mimo jiné zbavit se nežádoucích látek z těla pryč. 

To se projeví jako různé ekzémy, akné, růžovka nebo třeba také lupus erythematodes. Co mají tato kožní onemocnění společného? Je to zánět. Toxiny přispívají ke vzniku zánětu v těle. A zánět se projeví jako zánět třeba právě na kůži. Nemusí to tak být samozřejmě automaticky vždy a u všech stejně. Když ale už nic nezabírá (teda kromě kortikoidů a dalších léků na předpis), tak je čas přemýšlet o tom, že se tímto způsobem tělo hlásí o očistu.

Co dalšího se pod množením toxinů děje v těle?

Odpadní látky se ukládají kloubech (kyselina močová), které pak začnou z „neznámých“ příčin bolet. Anebo se ukládají v tukové tkáni (těžké kovy). To může to být důvodem, proč se nám nedaří zhubnout. Protože tělo se tak brání opětovnému vypuštění toxinů do krevního oběhu, protože si s touto dávkou už v minulosti nedokázalo samo poradit. A jak se množství zvyšuje, tělo se brání čím dál víc. Je to začarovaný kruh. 

Toxiny ale také narušují střevní stěnu. Z potravy pak nezískáme dostatek živin a vitamínů, i když jíme sebelépe zdravě. A tělo se stává podvyživené a tento deficit se začne časem projevovat dalšími zdravotními neduhy.

Určitě jste už slyšeli, že ve střevech sídlí přes 90% naší imunity. Takže není až takovým překvapením, že se v poslední době zvětšuje počet různých alergií a také autoimunitních onemocnění. 

Když správně nefunguje lymfatický systém, který tělo přirozeně zbavuje toxinů a odpadních látek, objeví se celulitida, která nemusí vždy souviset s obezitou. Trpí jí i hubení a to právě kvůli uloženým toxinům v tukové tkáni. Lymfa lze jednoduše rozhýbat aktivním pohybem nebo také dýchacím cvičením. A k tomu je potřeba doplňovat dostatek tekutin, aby se tělo mohlo odpadu zbavit.

Moje zkušenost s detoxem

Už jsem vyzkoušela dva druhy detoxu. První byl o pití odšťavněného řapíkatého celeru. Knížka Léčivá očista od Anthonyho Williama je velmi zajímavou a doporučuji se na ní podívat. Pomohla jedné mé klientce zkrotit lupus ve tvářích, ale co víc, snížily se jí vysoké dávky léků. Takže to jde, člověk musí jen upravit stravu a trochu si odpustit nějaké potraviny, které tělu očividně nedělají dobře.

Já jsem na pozorovala ohromné zbavení se zadržované vody, takže váha šla dolů. A také jsem cítila větší energii a neměla jsem tolik chuť na kávu. Dokonce se mi změnily chutě a cítila jsem mnohem výrazněji. Kafe bylo hořké, že se nedalo pít. A pivo mi chutnalo jako plesnivá voda 🙂 

Letos na podzim jsem zkusila další detox pomocí Cytosanu od Energy. Obsahuje humáty (určitá forma rašeliny), které na sebe váží těžké kovy. Fungují jako váleček, který používáte na ochlupení tmavého trička. Jsou v menší molekulové hmotnosti, jenž umožňuje lepší vstřebatelnost do krve a tím je i silnější účinek na celé tělo. 

Rozhodla jsem se pro očistu právě na podzim, protože každý rok během chřipek a celého virového řádění jsem vždycky odpadla, tak jsem chtěla zkusit, jak se to projeví na mé imunitě

Dalším důvodem bylo, že mám v rodinné anamnéze problémy se zažíváním, tak jsem chtěla tímto i zkusit zabránit zhoršení. Protože už se některé projevy objevovaly.

Záhy po začátku užívání Cytosanu se mi pod nosoretní rýhou objevilo ložisko a pomalu se zvětšovalo. Když jsem se podívala na dráhy meridiánů vycházejících tradiční čínské medicíny, tedy cesty energetických drah orgánů, tak právě přes nosoretní rýhu prochází dráha tlustého střeva. Bylo mi to hned jasné, co se děje.

Kosmetika mi nijak zázračně nezabírala, tělo si tím zkrátka muselo projít. Chtělo to trpělivost.

Snažila jsem se zažívání odlehčit teplými snídaněmi jako např. rýže s povařenými jablky a skořicí. Začala jsem snídat také polévky. Teplé snídaně se totiž obzvlášť přes chladné měsíce v roce velmi doporučují, aby žaludek neměl zbytečně moc energetického výdeje na ohřívaní přijaté stravy. 

Když jsem občas uklouzla z cesty a dala si třeba alkohol, ráno jsem to na bradě poznala. Tělo s námi takto velmi chytře komunikuje a dává nám najevo, že se mu něco nelíbí. 

Po necelých dvou měsících se brada začala hojit a dnes je už úplně v pořádku. A co imunita? Zvládla jsem to, teda skoro. Mezi svátky jsem lehla s horečkou a střevní chřipkou. Ale průběh a celková rekonvalescence byla neočekávaně rychlá. Horečka trvala den a dva dny odpočinku mi stačily nabrat znovu sílu.

Zažívání cítím, že je výrazně lepší. Nemám po jídle pocity těžkosti a říhání. I pálení žáhy se objevuje mnohem méně často. Přemýšlím, že si očistu na jaře ještě jednou zopakuju.

Takže jak s detoxikací?

Každý den můžeme tělu pomoct, když hned po probuzení první co vypijeme bude hrnek převařené vody. Tu ostatně můžeme pít přes chladné měsíce celé dny. Přes zimu nechceme totiž tělo nijak zatěžovat zbytečným ochlazováním. A to platí také ve stravování. V tyto měsíce tělu nedělají dobře zeleninové saláty, lepší je zeleninu povařit.

Krásnou technikou detoxu je také saunování, otužovánídechové techniky jako např. od Wim Hofa. Ta mi pomohla zvládnout také nejednu virózu.

Pozor ale na drastické detoxy a diety, které mohou organismu víc uškodit. Dlouhodobé hladovky nejsou obecně pro ženy vůbec vhodné. Nebo nějaká radikální omezení jídelníčku pouze na některé potraviny. To si vždy radši předem zkonzultujte s lékařem a získejte více názorů. 

Pokud chcete své tělo očistit, doporučuje se dvakrát ročně. Na podzim a na jaře. Na jaře se probouzí energie nejen v zemi, ale také v nás. Tělo je připravené zbavit se všeho, čím jsme v zimě tělo zanesli. Ještě než nastane jaro v kalendáři začne tzv. biologické jaro, které začíná v polovině února. 

A to je ten správný čas odlehčit stravu, zvýšit čas v přírodě a můžete začít popíjet bylinkové čaje. Nebo se pod dohledem zkušeného odborníka zaměřte očistu těla konkrétním směrem podle toho, co přesně vás trápí za zdravotní problémy. Těch možností je totiž neskutečně mnoho. 

Jen prosím nepodlehněte zázračným dietám a očistám, které právě teď běží v každé reklamě. 

Mojí vášní je prostředí kosmetického salonu a vše okolo něj. Předávám své zkušenosti kosmetičkám, které hledají cestu, jak zkvalitnit nabízené služby. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.