Jak fungují antioxidanty v kosmetice

9.4. 2020Iva Hynkova2729x0

V následujícím článku a taky ve videu úmyslně používám minimum odborných výrazů. Přesto vám vysvětlím svoji verzi, jak si tyto pojmy představuji a je sama chápu.Všechny informace samozřejmě čerpám z odborných článků a výzkumů. Mám jednoduchou svoji filosofii, a to že chci vysvětlovat složité informace jednoduše.

Celý článek si můžete poslechnout ve videu, na které se dostanete po kliknutí  tento obrázek:

 

 

Nebo pokud radši čtete, následující řádky patří vám:

Velmi často se mluví o antioxidantech ve spojení s mladistvou pletí. Jak to tihle borci dokážou se dozvíte v dnešním článku. Začnu ale nejdřív trochu od lesa, protože se pro pochopení fungování antioxidantů musíme podívat na další důležitý pojem,  kterým jsou volné radikály. 

Jen si vzpomeňte, co se stalo po rozkrojení jablka, nebo banánu. To zhnědnutí ovoce je oxidace způsobují právě volnými radikály. To stejné se děje v našich tělech, po několik let, než se dostaví viditelné nežádoucí výsledky.

Volné radikály se vytvářejí :

1. V našem těle během zpracování kyslíku na energii.

Přibližně 5% částic kyslíku se vymkne kontrole a rozloží  se 2 samostatné atomy. Takto vznikne  nestabilní VR, který někde ztratil jeden elektron a hledá, kde by našel nový. 

2. Existují další faktory z každodenního životního stylu, které urychlují tvorbu volných radikálů v našem těle: 

  • znečištěné prostředí ve městech
  • cigaretový kouř
  • alkoho
  • smažená jídla
  • nadměrné opalování

Atomy volných radikálů jsou velice zvláštní, protože mají nepárový počet elektronů. To znamená, že mají jeden elektron navíc. Představte si zdravé atomy jako rodinku smrtelníků a volné radikály jako rodinku upírů. Každá rodina má svůj počet členů = počet elektronů. Elektron navíc v rodině upírů představuje osamoceného upírka, který hledá svoji životní lásku. Takže když potká zdravý atom – rodinu smrtelníků – neváhá a okamžitě jeden elektron zakousne, aby se stal jeho partnerem. 

Tím to ale nekončí, protože poškozený atom, který takto ztratil  jednoho člena rodiny se automaticky stává taky upírem.  A co to znamená? Okamžitě začíná hledat další elektron, který mu tu  chybějící díru vyplní. A tak se z původně zdravého atomu  rodiny smrtelníků stává upíří – tedy volný radikál. Je to nekonečný příběh řetězové reakce, které se říká oxidativní stres.  Zastavit jej dokáží jen naši superhrdinové – antioxidanty

Zvýšeným výskytem volných radikálův těle a probíhajícím oxidativním stresem se zvyšuje riziko vzniku lupénky, rakoviny, diabetes , nebo srdečních onemocnění. Volné radikály způsobují také předčasné stárnutí celého těla s příznaky jako ztráta pružnosti pokožky, hluboké vrásky, šedé vlasy, ztráta vlasů. Protože v průběhu oxidativního stresu nám volné radikály poškozují DNA a stěny buněk, které ztrácejí svoje schopnosti vytvářet důležité látky jako např. kolagen, elastin, nebo kyselinu hyaluronovou

 

Konečně se dostáváme k našim superhrdinům antioxidantům

Když si představujeme volné radikály jako upíří rodinky, které kousají a mění naše zdravé molekuly na upíří. Tak antioxidanty jsou jako posvěcený kříž, který zmenšuje množení volných radikálů tím, že zastavují jejich řetězové reakce. Chrání tak naše zdravé buňky dřív, než na ně zaútočí.

Naše tělo dokáže vytvářet spoustu druhů enzymů s antioxidačními účinky, které si s volnými radikály poradí. Jenže tyto přirozené mechanismy nezvládají nadměrný počet volných radikálů a také s postupem času, jak tělo stárne, nedokáže vytvořit dostatek ochranných látek.

Oxidativní stres je to jako přesilovka upírů, při které potřebujeme doplnit členy armády posvěcených křížů – antioxidanty

Posílí přirozenou schopnost našich antioxidantů neutralizovat volné radikály. Doplňujeme naše posily kosmetikou s obsahem např. vitamínu C a E.Ty si tělo totiž nedokáže samo vytvořit. V tomto případě je velmi důležitá strava. Existuje tzv. superovoce s vysokým obsahem antioxidantů (brusinky, maliny, ostružiny ….) Antioxidanty v potravě minimalizujeme riziko vzniku různých onemocnění.

Teď už zpět ke kosmetice. Představím vám pár nejčastějších antioxidantů, které se  objevují kosmetických produktech. 

Vitamin C: v podobě kyseliny askorbové, která se do pleti dostane snadněji. Je nejúčinnější v boji s volnými radikály způsobených kouřením, nebo znečištěným prostředím. Vitamin C je skvělým pomocníkem pro lepší tvorbu kolagenu a také zmenšuje pigmentové nerovnosti. Pomáhá regenerovat vitamín E.

obsahují jej citrusy, špenát, kvašené zelí, rajčata

Vitamin E: jinak řečeno tokoferol. Je snad nejběžnější antioxidant, protože je nejefektivnější při přerušení řetězové reakce volných radikálů a chrání tak buněčné membrány.

Je obsažený v pšeničných klíčcích,  kešu, rostlinných olejích

Kys. ferulová: jeden z nejúčinnějších antioxidantů. Působí jako prevence poškození pleti sluncem, zmenšuje jemné vrásky, zesvětluje pigmentové nerovnosti a zlepšuje stabilitu vitaminu C  a E.

je obsažená v jídle: oves, rýže, arašídy

Vitamin B3: známý také jako niacinamid zmírňuje zánět v pokožce. Vhodný pro citlivou pleť s rosaceou. Citlivá pleť před použitím vitaminu C, nebo A musí nejprve začít s vitaminem B3

Koenzym Q10: antioxidant důležitý při tvorbě energie buněk. Jeho množství se v těle snižuje spolu s věkem. Používá se v potravinových doplňcích pro zdraví srdce.

Antioxidantů se v kosmetice používá mnohem více. Většinou se získávají z rostlin, které jsou vystavené intenzivnímu slunci po celý den. Jejich chemická podoba se objevuje jako polyfenoly, flavonoidy, isoflavony.

Z antioxidantů dostanete to nejlepší dřív, než se začnou tvořit – např. než jdete na slunce. Aplikací produktů s touto aktivní látkou s křížkem po funuse nedáváte antioxidantům dostatek času zachytit volné radikály dřív, než zaútočí na naše tělo. 

Jen pro představu: v našem těle se volné radikály vytvoří už po 15 minutách expozice na slunci a jejich množení trvá další hodinu po té.

 

ANTIOXIDANTY chrání naši pokožku. Jsou statečnými bojovníky VOLNÝMI RADIKÁLY

Mojí vášní je prostředí kosmetického salonu a vše okolo něj. Předávám své zkušenosti kosmetičkám, které hledají cestu, jak zkvalitnit nabízené služby. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.