Póry

30.10. 2020Iva Hynkova24173x0

„póry lze snadno zavřít a otevřít“

Setkáváme se s tímto slovním spojením téměř na každém kosmetickém rohu. Některý produkt vám póry zavře a další pro změnu otevře. Co to vlastně znamená a je to vůbec možné?

1) Co jsou póry

Póry jsou malinké “otvory” na povrchu kůže, které obsahují vlasový folikul a každý zvlášť vyživuje mazová žláza. Pór slouží tedy jako taková výstupní brána pro maz, aby se dopravil na povrch pokožky. 

Maz má špatnou reputaci, protože je jedním z faktorům zodpovědných za vznik akné. Ale mazové žlázy vytvářejí maz, který funguje jako náš vlastní, naprosto přírodní, hydratační krém. A díky němu je pleť pružná a hydratovaná (proto se nedoporučuje velmi časté odmašťování pleti pomocí různých kartáčků, agresivních peelingů a čistících produktů).

Každý typ pleti má různé množství vytvořeného mazu. Ideální množství vytváří tedy normální pleť. Extrémy se pak objevují u mastné, smíšené, ale také u suché pleti. A podle toho je také velikost póru na povrchu pokožky více, či méně viditelná.

U mastného a smíšeného typu pleti je tvorba mazu nadměrná. Takže na jednu stranu stárne pomaleji, ale na druhou stranu majitelky trápí lesklá pleť a časté pupínky. Kdežto u suchého typu pleti je tvorba mazu velmi nízká, proto je pokožka suchá, napjatá, stárne nejrychleji a má méně viditelné póry. 

Problém nastává v okamžiku, kdy se maz začne v pórech usazovat, kdy plynule neproudí na povrch pokožky. Znamená to totiž doslova, že původně tekutý maz, když si jej představíte jako rozpuštěné sádlo, ztuhne a změní svoji konzistenci z tekuté na pevnou. Pór se postupně plní tuhým mazem jako když na rybníku zamrzá voda. 

maz nemůže plynule odtékat, protože se na povrchu výstupní části póru usadilo množství odumřelých buněk

A to je ten problém, protože se stěny pórů začnou pomalu, ale jistě povolovat a výsledkem je rozšířený a snadno viditelný pór.

2) Černé tečky

Odborně řečeno komedony vznikají tak, že odumřelé buňky doslova ucpávají pór a zabraňují mazu, aby se dostal na povrch pokožky. Mazové žlázy ale tvoří maz stále (více či méně podle typu pokožky) a výsledek je ten, že je na povrchu doslova špunt v podobě odumřelých buněk, logicky se začne v pórech maz hromadit každým dnem. 

A každým dnem se tak stěny pórů povolují stejně, jako když během vánočních svátků hodně jíme, musíme si taky povolovat opasky 😉 Zkrátka se pór rozšiřuje, protože musí udělat místo tlačícímu se mazu, který se stále hromadí. 

Proto je velmi důležité 

  • pravidelné čištění pleti 2x denně
  • 1x týdně peeling u suché pleti / 2x týdně peeling u mastné a smíšené pleti
  • pravidelně 1x měsíčně šetrně hloubkově čistit póry. Když se tak nečiní, maz v pórech tvrdne a roztahuje póry, které si v nové poloze postupně zvykají. A když vymáčknete černou tečku, kde byl maz usazený opravdu dlouho, zůstane po něm opravdu díra, které trvá celkem dlouho, než se aspoň trochu stáhne. 

Černá barva komedonů není způsobená tím, že by pleť byla tak moc špinavá. Je to výsledek mazu, který se protlačí na povrch, ale je stále nabalený na hromádku odumřelých buněk a následně v kontaktu se vzduchem zoxiduje. Stejně na vzduchu mění barvu oškrábané brambory, jablka, nebo rozkrojeného avokáda na tmavou. 

suchou pleť taky trápí černé tečky

Jak jsem na začátku článku už psala, každá kůže obsahuje mazové žlázy a to znamená, že každý typ pokožky se mastí. Liší se především množstvím mazu. U mastné a smíšené pleti je to na první pohled vidět, že tvoří nadměrné množství. Suchou pleť ale také mohou pěkně trápit černé tečky a také rozšířené póry. 

3) Co ovlivňuje tvorbu mazu?

  • Je to především genetika, tedy co jsme zdědili po našich předcích.
  • Tvorbu mazu také velmi ovlivňují hormony a u nás žen jsou hormony kolikrát jako na horské dráze 😉
  • Velikost pórů ovlivňuje také špatná hygiena. Spousta lidí si stále myslí, že ráno stačí pleť opláchnout vodou a pa se diví, že mají ucpané póry. Ráno se pleť musí očistit minimálně čistícím gelem, nebo mlékem. A jako druhý důležitý krok je použití tonika.

4) Komedogenní

Už jste se určitě někdy setkali s popiskem u některých kosmetických produktů, že je nekomedogenní. Některé oleje a další aktivní látky používané v kosmetice totiž doslova ucpávají póry a kvůli tomu se na pleti vytváří vysoké množství komedonů. Nejčastější komedogenní látky v kosmetice je kokosový olej, lněný, olivový olej nebo olej z pšeničných klíčků. 

Takových aktivních látek je spousta, proto jsem tu dala odkaz, kde se můžete na jejich přehled podívat. A co nejlepší můžete udělat, vyhnout se takovému složení:

https://www.slozeni-kosmetiky.cz/komedogennost-latek

5) Napářka pleti 

Já vím, je to trochu retro, ale jsem přesvědčená, že napářkou si pleť nejlépe připravíte na hloubkové čištění pleti. Pára neotevírá póry, i když se tento pojem velmi často používá. Ale teplo uvolňujte ztvrdlý maz v pórech, čímž usnadní jejich mechanické vyčištění opravdu do hloubky.

Samozřejmě se musí u pleti s rosaceou postupovat šetrně a nepřehřívat ji, jinak popraskají další žilky. U takové pleti doporučuju používat šetrné enzymatické peelingy získané z ovoce jako např. z ananasu, nebo papaji.

Enzymatický peeling nevyčistí póry jako mávnutím kouzelného proutku, ale rozpustí maz usazený v pórech a také uvolní mazovou zátku na povrchu pleti.  Takže usnadní mechanické vymáčknutí, chcete-li mechanické vyčištění pórů.

Napařit pokožku lze také teplými ručníky, které se na krátkou chvíli přiloží na obličej. Pozor ale, nestačí pár sekund. Vyměňte teplý mokrý ručník alespoň 3x. Máslo z lednice také nepovolíte po pár vteřinách 😉 

6) Péče po

Po hloubkovém čištění jsou póry na pleti jako prázdné dírky, ve kterých se může cokoliv znovu usadit a znovu je tak snadno ucpat. 

Proto je velmi důležité okamžitě aplikovat produkt jako například čistící masku s jílem, který je jako houba: absorbuje do sebe maz. Což nám pomáhá ještě lépe dočistit póry, a tak se zbavíte obsahu zbytků mazu uvnitř.  To znamená, že jíl má díky tomu schopnost stáhnout stěny póru k sobě.

Jílové masky jsou skvělé také na domácí použití v případě mastnější pleti. Proto sama používám každý týden peeling a následně čistící masku se zeleným jílem.

Výsledkem menších pórů na pohled je tedy výsledek všech následujících kroků

  1. pravidelné čištění pleti ráno i večer
  2. odstranění mazové zátky peelingem 1x týdně u suché pleti / 2x týdně u smíšené až mastné pleti
  3. šetrné vyprázdnění obsahu pórů nejlépe v kosmetickém salonu 1x měsíčně
  4. aplikace adstrigentních produktů

Pozn. v salonu doporučuji po hloubkovém čištění používat také ozonizér. Je skvělým nástrojem na desinfekci pleti.

Závěrem

Póry nemají svaly, které by jim umožnily se snadno otevírat a zavírat, jak tvrdí některé kosmetické produkty. Napářka a teplo póry neotevírají. Ale uvolňují a rozpouštějí ztvrdlý maz na povrchu, což výrazně ulehčí mechanické vyčištění pórů. 

….. póry nejsou dveře a ani okno, které snadno otevřeme, jak nás napadne.

Rozšířených pórů se nelze úplně zbavit. Správnou péčí je možné zabránit tomu, aby se více rozšiřovaly. Jejich pravidelným čištěním zmenšíme jejich objem a současně také viditelnost. 

Neexistuje ale zmizík, který by z pleti udělal bezchybný porcelánový efekt bez jediného póru. To je zkrátka proti přírodě. 

PS: jestli vám moje milé kosmetičky v těchto dnech chybí hloubkové čištění, tak na Instagramu zadejte “blackhead” a objevíte spoustu videjí na toto téma 😉

Mojí vášní je prostředí kosmetického salonu a vše okolo něj. Předávám své zkušenosti kosmetičkám, které hledají cestu, jak zkvalitnit nabízené služby. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.