Rosacea: správná diagnostika a péče

20.2. 2020Iva Hynkova12060x8

Odhaduje se, že jedna z pěti žen v Evropě trpí Rosaceou. Typické jsou nejen začervenalé tváře, ale doprovází ji také trápení s hledáním péče, která pleť nebude dráždit. Nesnese totiž téměř nic a je více než nutné pečovat o ni velmi citlivě.

Definice

Rosacea je chronický zánětlivý stav pleti, který se objevuje převážně na obličeji. Konkrétně se týká cév, které jsou těsně pod povrchem pokožky a krevní tok rozšíří jejich objem natolik, že se objeví červené tváře.  Většinou postihuje ženy po třicítce se světlou pletí. Nelze zcela vyléčit, protože stále nebyla potvrzená příčina vzniku tohoto problému. Co je ale možné, lze zmírňovat příznaky a především zabránit zhoršování stavu pleti.  

Rosacea je difuzní, tedy rozptýlené začervenání pleti. Které po určitém spouštěči vyvolává viditelné prokrvení pleti v oblasti tváří a nosu, ale po chvíli v ranné fázi samovolně zmizí.  V případě, že se pleť neošetřuje správným způsobem a opakovaně se klient vystavuje faktorům, které zarudnutí způsobují, tak se začervenání pleti stává déle trvalejší, což postupně přispívá ke vzniku viditelných popraskaných cévek. To už je řeč o kuperóze. Na pleti se časem začnou objevovat malé puchýřky, které připomínají akné. Kvůli tomu se občas zaměňuje typ péče, ale o tom až za malou chvíli. 

Další fáze rosacei se projevuje na dotek velmi hrubou a suchou texturou pokožky včetně nepřestávajícího zarudnutí, popraskanými cévkami a puchýřky.

Většinou se poslední fáze rosacei projevuje u mužů, a to zbytněním kůže na nose, tmavnutím a s rozšířenými póry – tzv. květákový nos. 

“1/3 lidí s rosaceou potvrdilo omezení kvality života”

Příčina vzniku není stále přesně známá, ale mluví se o možném spojení  s genetikou a imunitou jedince. U každého člověka se individuálně objevují tzv. spouštěče, které zhoršují stav rosacei: 

  • velmi chladné nebo velmi horké počasí 
  • střídání teplot
  • přímé vystavování pleti slunci
  • sauna
  • cvičení
  • horké koupele
  • horké nápoje
  • alkohol, kofein
  • kořeněné jídlo
  • mléčné výrobky
  • a samozřejmě stres

Každý si musí vypozorovat svoje spouštěče, kterým se bude muset vyhýbat. Trochu toho nepohodlí stojí za zmírnění tak závažných problémů s pletí. A především tím lze předejít zhoršování stavu. Změna životního stylu a správného ošetření dokáže malé zázraky.  Není to pouze o aplikaci produktů, bohužel…

Existují čtyři fáze rosacei:

  1. rozptýlené začervenání pleti ve středu obličeje 
  2. viditelné popraskané kapiláry – kuperóza 
  3. puchýřky a pupínky
  4. zarudnuté oči s oteklými víčky 
  5. zvětšený tzv. květákový nos s velmi rozšířenými póry a nepravidelnou texturou pokožky –

Z vlastní zkušenosti vím, že čím dříve se diagnostikuje rosacea a začne se pleť správně ošetřovat a klient se vyhýbá spouštěčům, je napůl vyhráno. Jak jsem už psala, nelze vyléčit, ale s úspěchem zmírnit nepříjemné pocity pleti a zhoršování celkového stavu. 

Vhodnými kosmetickými produkty lze pleť ošetřovat pouze v prvních dvou fázích. S těmi dalšími si kosmetička už vážně neporadí, tento klient už vážně patří do rukou lékařů.

Vhodnými produkty lze zlepšit kvalitu života klienta tím, že se zmírní nepříjemné pocity bolestivosti, pálení, pnutí, nebo štípání. Při ošetření pleti s rosaceou je důležité mít na paměti, že je to typ HYPERSENZITIVNÍ pleti – tedy extrémně citlivé. Proto je více než důležité k ní přistupovat jemně a šetrně.

V pleti je zvýšený počet cytokinů TNF (matrix metalloproteinases), jež způsobují neustálý zánět, který se projevuje zarudnutím, přecitlivělostí a bolestivostí. To má za následek oslabenou ochrannou vrstvu pokožky, proto se nedokáže vyrovnat s extrémními vnějšími vlivy.

Rosacea se občas zaměňuje s alergií, ekzémem, nebo dokonce akné kvůli pupínkům.

Při diagnostice pleti si u aknózní pleti všímejte: 

      • ucpaných pórů, komedonů a  zanícených pupínků
      • zarudnutí pouze okolo pupínků
      • viditelně mastná pleť na čele, nebo na T-zóně

Kdežto v případě rosacei uvidíte:

      • minimum komedonů a ucpaných pórů
      • na dotek suchá, napnutá a hrubá pleť
      • viditelně zarudlé plochy ve středu obličeje: tváře, čelo, nos nebo brada (můžou se rozšířit až na vlasovou pokožku, krk, dekolt a horní část zad)
      • viditelné rozšířené popraskané kapiláry – kuperóza (teleangiektázie)
      • velmi citlivá pleť: agresivní produkty způsobují nepříjemné pálení, štípání, svědění
      • zarudlé pupínky ve středu obličeje doprovázené citliovstí
      • otelké a zarudlé oči

Ke každému z těchto stavů pleti se musí přistupovat zcela odlišně. Proto opravdu věnujte pozornost správné diagnostice pleti dříve, než se pustíte do horlivého mačkání pupínků. 

V případě, že na pleť s rosaceou použijete produkty pro akné, dokážete tak velmi zhoršit její stav již velmi citlivé pleti. 

Každodenní péče o pleť s rosaceu

Pleť s rosaceou ve všech fázích potřebuje velmi přísný režim. Jak tedy o pleť pečovat a na co si dát pozor:

ČIŠTĚNÍ:

Čištění pleti je velmi důležité dodržovat pravidelně ráno i večer. I když pleť nebyla nalíčená, musíme ji zbavit nečistot jako je například prach. Klientům s citlivou pletí velmi doporučuji používat bříška prstů při aplikaci čistícího mléka, nebo oleje. Určitě by se měli vyhýbat vatovým tamponkům, nebo kartáčkům, které pleť mechanicky dráždí.

Produkty by měly být výživné – tedy k čištění je ideální mléko, nebo olej. Tato pleť potřebuje obnovit ochrannou bariéru a to tyto produkty dokáží.

Klienti by se měli vyhýbat parfémovaným produktům, či produktům s přídavkem mýdla.

Pleť se oplachuje vlažnou vodou.

Pleťové vody jsou vhodné opět hydratační, či zklidňující. Pozor na adstrigentní, které způsobují více začervenání

PEELING:

Mechanický peeling se zrníčky je naprosto nevhodný stejně jako dermoabraze a chemický peeling. Vybírejte jemné enzymatické peelingy, které pomohou odstranit odumřelé buňky, ale pleť zbytečně nedráždí.

Mechanické čištění pórů, klasické mačkání je pro pleť s rosacea tabu.

MASKA:

Masky se v případě potřeby mohu používat každý den. Vybírejte takové s obsahem aktivních látek, které zklidňují a ochlazují. Pro prevenci praskání žilek jsou také aktivní látky, které posilují oslabené kapiláry jako např. koňský kaštan.

KRÉM:

Konzistence krémů je v případě rosacei velmi příjemná  hutnější a krémovější. Gely mohou být vyrobené na základě alkoholu, což v tomto případě pleti je nežádoucí.

Aktivní látky, které jsou velmi účinné jsou ceramidy, nebo glycerin, protože obnovují ochrannou vrstvu pokožky.

Pleť s rosaceou má oslabenou přirozenou obranyschopnost, proto bez ochranného krému klient nesmí vyjít z domu! Každý den je vhodný ochranný faktor alespoň SPF 30. Ochranné filtry musejí být v případě takto citlivé pleti přírodního původu – tzn. minerální ochranné filtry s obsahem titanium dioxid a zinc oxid. Chemické ochranné filtry budou pleť dráždit.

LÍČENÍ:

Pro korekci videtelně začervenalé pleti jsou vhodné zeleně zabarvené krémy anebo korektory, které zakryjí mnohem lépe, než klasické odstíny béžové

Nejsou vhodné voděodolné make-upy.

Pro pleť s rosaceou jsou nejlepší minerální make-up, nebo pudr, který díky obsaženým minerálům dokáže o pleť pečovat a nedráždí ji.

 

ZÁVĚREM

Pokud se stav pleti nelepší, tak v případě kuperózy lze doporučit návštěvu dermatologa a následný zákrok laserem, který zmenší počet popraskaných kapilár. Tím to ale nekončí. V případě, že má klient k tomuto problému dispozice, tak se časem popraskané žilky objeví brzy znovu.

Proto je opravdu velmi důležité dodržovat výše zmíněná pravidla péče o pleť. 

Diagnóza stavu pleti s rosaceou není život ohrožující, ale spíš zasahuje psychiku klienta. Poslední stádium kuperózy s baňatým nosem, přecitlivělou a bolavou pokožkou izoluje lidi od sociálního života. Nehledě na to, že větší květákový a zarudlý nos se může laiky zaměňovat za problémy s alkoholem.

Nejde jen o hezkou pleť, ale v tomto případě jde už o zdraví.

Mojí vášní je prostředí kosmetického salonu a vše okolo něj. Předávám své zkušenosti kosmetičkám, které hledají cestu, jak zkvalitnit nabízené služby. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře
  1. Eliska napsal:

    Dobrý den, doporučujete k ošetření této pleti i masáž, případně jakou? Děkuji za odpověď. E.H.

    • Iva Hynkova napsal:

      Krásný den, nejlepší je lymfatická masáž. Určitě nedělejte žádné divoké aktivní tahy. Potřebujete pleť spíš zklidnit

  2. Michaela napsal:

    Dobrý den,
    jakou doporučujete kosmetiku používat na tento druh pleti?
    Děkuji za odpověď. M.

    • Iva Hynkova napsal:

      Hezký den, na rosaceu je ideální kosmetika bez parfemace, barviv a parabenů. Obsažené aktivní látky by měly posilovat stěny kapilár, aby žilky nepraskaly. Přes léto používejte vysoký ochranný faktor a v zimě velmi hutné krémy, abyste pleť ochránila.

  3. Marcela Novotná napsal:

    Dobrý den na kosmetice mi doporučili Gigi cosmetiku, jaký je na to Vás názor?

    • Iva Hynkova napsal:

      Dobrý den, nemám zkušenosti, tak nedokážu říct. Já pracuji s kosmetikou Syncare a s tou jsem moc spokojená já i moje klientky.

  4. Věra Michlíková napsal:

    Dobrý den, od lékaře mám předepsanou mast Rosalox, kdy použít ochranný krém SPF a jak fungovat ykdyž ráda chodím na turistiku a pracuji na zahradě. Je mi 65 let a Rosaceu mám v začátku. Děkuji za odpověď.

    • Iva Hynkova napsal:

      Dobrý den. Ochranný krém SPF používejte jako poslední krok péče o pleť. Tedy až na krém od lékaře. K ochraně pleti opalovacím krémem doporučuji ještě nosit kšiltovku nebo klobouk a hlavně vyhýbat se nejsilnějšímu sluníčku přes poledne.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.