Tonikum / pleťová voda / růžová voda / micelární voda

22.10. 2020Iva Hynkova9045x0

Tonikum / pleťová voda/ růžová voda/ micelární voda….. kdo se v tom všem má vyznat, když to všechno na první pohled vypadá stejně? Nebojte, v tomto článku vám vše stručně a jasně vysvětlím zásadní rozdíly.

Tolik produktů s podobným názvem, ale jak se od sebe vlastně liší?

1. TONIKUM nebo PLEŤOVÁ VODA 

Pleťová voda je prakticky úplně ten stejný kosmetický produkt jako tonikum. Zřejmě k tomu došlo kvůli tomu, že tonika se v naší zemi začala objevovat až s dovozem kosmetiky ze zahraničí. A anglický název toner se překládá jako tonikum. Pleťová voda se v naší zemi používala už mnohem mnohem dřív a používání tohoto výrazu zde bylo a stále je hluboce zakořeněné.

Sama jsem si dlouho myslela, že pleťová voda obsahuje alkohol a tonikum pleť hydratuje. Což je velký omyl. 

Když se dívám na produkty všech možných značek, tak pleťová voda pleť mimo jiné účinky také TONIZUJE! To je už celkem dobrý důvod myslet si, že není žádný zásadní rozdíl mezi tonikem a pleťovou vodou, co myslíte?

tonizovat = posilovat

Tonizovat = posilovat. Po čištění (micelárkou, gelem, mlékem apod.) je vrchní ochranná vrstva pokožky oslabená kvůli narušenému hydrolipidovému filmu, který je na jejím povrchu. Což je úplně normální jev po čištění, nebo opláchnutí pleti vodou.  Jinak řečeno tonizace srovnává pH pleti zpět do normálu. 

Co je tedy důležité ? Složení vždy rozhoduje, pro jaký typ pleti je vhodný. Ne všechny aktivní látky totiž každému typu pleti nesedí.

 • citlivá pleť: vhodné jsou tonika bez alkoholu a ideálně bez parfemace
 • mastná pleť a smíšená pleť: u tonika se můžete s popiskem adstringentní, což znamená, že jeho složení mírně stahuje rozšířené póry způsobené právě nadměrnou tvorbou mazu
 • suchá pleť: takové tonikum musí ideálně obsahovat výživné látky, které obnovují chybějící lipidy

Tonikum pleť po čištění také zlepšuje vstřebávání aktivních látek z dalších aplikovaných kosmetických produktů. Proto je velmi důležité jej použít nejpozději do jedné minuty po čištění. Ať už pomocí vatových tamponků, nebo aplikací přímo na pleť a vmasírování. 

Vypadají na první pohled stejně, ale stejné nejsou ani náhodou. O čem mluvím? O toniku a micelární vodě.

Micelární voda patří do skupiny čistících pleťových vod. Používá se jako první krok čištění pleti. Molekuly micel odstraňují nečistoty z pleti. Takže čistí pleť jako odličovací mléko, mycí pěna nebo olej. Ale po použití micelárky je velmi důležité pleť tonizovat tonikem. 

Důvody tu už zazněly, proč je opravdu důležité pleť po čištění tonizovat. Takže micelární voda tedy opravdu v žádné případě nenahrazuje a ani nefunguje jako tonikum. 

2) V čem je velký rozdíl je KVĚTOVÁ nebo KVĚTINOVÁ VODA

Květová voda je čistý hydrolát = naprosto čistý a přírodní výsledek parní destilace konkrétního esenciálního oleje.

V případě, že se do toho stejného produktu přidá malé % alkoholu z důvodu konzervace, už se musí správně nazývat voda květinová. 

Takže zásadní rozdíl v používání není.

 3) Poslední dobou je velmi oblíbená RŮŽOVÁ VODA

Na pleti působí jako čistě přírodní tonikum. Většinou se získává z růže damašské, konkrétně z okvětních lístků. Stejně jako voda květová se vyrábí pomocí páry. Takže nám z toho logicky vyplývá, že růžová voda je typ květové vody. Existuje ale spousta dalších typů květových vod jako např. z levandule, tymiánu atd.

Růžová voda nejen, že krásně voní, ale má spoustu dalších blahodárných účinků pro pokožku:

 • intenzivně pleť hydratuje a zmírňuje transdermální ztráty vody. Nenahrazuje ale klasický hydratační krém, ale dodává hydrataci navíc. 
 • je přírodní zdroj antioxidantů
 • má antibakteriální vlastnosti
 • má protizánětlivé účinky a tak zmírňuje zarudnutí u pleti s rosaceou
 • je vhodná pro velmi citlivou pleť
 • zklidňuje po spálení pokožky sluncem
 • obsažené vitamíny A a C (+ antioxidanty) bojují proti předčasnému stárnutí pokožky

Používá se již několik dekád. Začátky byly v tradiční íránské medicíně a používala se k léčbě různých zdravotních problémů jako např. zmírnění horečky, bolesti prsou, nebo bolesti při menstruaci. 

Závěrem

Nezapomínejte pleť tonizovat ať už tonikem, pleťovou vodou, nebo některou z květových vod, protože:

 • tento krok je důležitý pro úplně všechny typy pleti
 • také je nezbytným kosmetickým krokem v každém věku
 • srovnává pH pleti po čištění, čímž ji chrání před vysušením, podrážděním a záněty
 • navíc podle složení dodá pleti potřebné aktivní látky 
 • zlepšuje vstřebávání aktivních látek z kosmetických produktů, které se aplikují po toniku. Proto se na pleti nechává a nesmývá se vodou. 
Mojí vášní je prostředí kosmetického salonu a vše okolo něj. Předávám své zkušenosti kosmetičkám, které hledají cestu, jak zkvalitnit nabízené služby. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.