Hyperpigmentace: vše co potřebujete vědět o pigmentových skvrnách

22.8. 2020Iva Hynkova4887x0

Tmavé skvrny po obličeji trápí ženy snad ještě o trochu víc, než vrásky.

Hyperpigmentace a melasma vypadají na první pohled stejně, proto se spolu velmi snadno zaměňují. Projevují se jako různě velké mapky na obličeji, které jsou v porovnání se zbytkem pleti výrazně tmavší.  Zhoršují se při v průběhu léta, kdy jsme více vystaveni slunečním paprskům.

Správné určení původu vzniku pigmentových skvrn stojí za úspěchem léčby, proto se v tomto článku dozvíte, v čem se od sebe zásadně liší.

HYPERPIGMENTACE

Je to velmi běžný stav pleti, který postihuje snad každého druhého člověka. Projevuje se od malých až po velmi rozsáhlá ložiska.  Tyto tmavé skvrny se zhoršují po vystavení pokožky slunci. Objevují se nejčastěji na obličeji, rukou a horní části těla. Samozřejmě když se člověk hodně opaluje v plavkách, najdeme je také různě po těle, které bylo vystavené slunečnímu UV záření.

Pigmentové skvrny tohoto původu se objevují stejně u mužů i u žen.

Hyperpigmentace se objevuje také následkem:

  • hlubokých řezných ran a odřenin
  • nezahojeného akné
  • potničky
  • ekzému, nebo lupénky
  • vystavení nechráněné pokožky po depilaci

Pigmentové skvrny jsou výsledkem toho, že akné, sluneční paprsky a povrchové poškození kůže stimulují melanocyty (buňky, jenž tvoří melanin) a tak v tomto místě vznikne obrovské množství pigmentu, který se dostane do hlubších vrstev pokožky, kam nepatří.

Čím hlouběji se pigment dostane, tím je složitější jeho odstranění.

Proto je potřeba takto poškozenou pokožku obzvláště dobře chránit před sluníčkem pomocí vysokého ochranného faktoru. A nevystavovat se přímému slunci.

Také ANTI léčiva jako antidepresiva, nebo antibiotika způsobují zvýšenou citlivost pokožky na slunce, tudíž se při užívání těchto léků zvyšuje také riziko vzniku pigmentových skvrn.

Dobrá zpráva je, že není zdraví škodlivá a nijak nebolí. Ale dokáže pěkně znepříjemnit život.

Léčba hyperpigmentace

Pigmentové skvrny nelze úplně odstranit. Co lze, tak zesvětlit barevnou intenzitu, zmírnit ohraničení a zmenšit velikost.

Nejčastěji se používají:

  • různé formy tretinoinu v kombinaci s hydrochinonem, které zasahují do tvorby melaninu
  • různé formy a intenzity chemických peelingů jako např. kyselina kojová
  • vitamin C
  • niacinamid
  • mikrodermoabraze
  • mezoterapie

MELASMA

Je to také stav kůže, který se projevuje tmavými skvrnami. Je to forma hyperpigmentace.

Melasma lze diagnostikovat také podle vzhledu. Objevuje se obvykle jako symetrické pigmentové skvrny to znamená, že se objevuje např. na obou stranách obličeje stejně.

Typická místa pro melasma jsou v obličeji jako čelo, nad horním rtem, tvářích a brada.

Melasma trápí většinou ženy, než muže. Objevuje se po vystavení pokožky slunci a hormonálními změnami. Tím se od sebe liší v porovnání s klasickou pigmentovou skvrnou způsobenou pouze sluncem.

V méně častých případech se melasma objevuje také na krku a pažích, které jsou více vystavené slunci.

Typické příčiny melasma:

1. HORMONY: melasma se objevuje převážně u žen v důsledku vysoké hladiny estrogenu a progesteronu. Což je u žen, které berou antikoncepci, hormonální substituci, nebo mají problémy se štítnou žlázou.

2. TĚHOTENSTVÍ: obrovské hormonální změny v průběhu těhotenství způsobují vyšší, nebo také nižší hladinu estrogenu a progesteronu, a tak vzniká melasma. Přezdívá se také jako „těhotenská maska“

3. GENETIKA: melasma můžeme zdědit. Někteří lidé jsou více náchylní na jeho vznik jako například lidé s tmavším odstínem pleti. (40% obyvatel Asie trápí určité formy melasmy)

4. SLUNCE: podle vědců může být melasma vyvolané také UV zářením.

 

Léčba melasma

Léčba je o něco obtížnější, než klasická hyperpigmentace způsobená sluncem. Když jsou příčinou rozhozené hormony v těle, kosmetika aplikovaná na povrch pokožky čelí o něco větší výzvě. Obzvlášť, pokud žena nemůže přestat užívat hormonální léčbu. K léčbě se používají stejné látky, jako při řešení hyperpigmentace.

Avšak co pomůže jednomu, nemusí zaručeně fungovat druhému člověku.

Dobrá zpráva je, že těhotenská melasma vymizí během jednoho roku po porodu. Také po ukončení užívání antikoncepce lze po roce sledovat zlepšení. Pokud i po roce po odstranění rizikových faktorů (=příčin hormonálních změn) pigmentace zůstávají označuje se jako perzistentní, tedy trvalá melasma, protože je pokožka i nadále vystavená rizikovému faktoru jako je slunce.

Základem ochrany pokožky a prevencí zhoršování se pigmentových skvrn je pravidelné používání ochranných krémů s faktorem a během podzimu a zimy absolvovat intenzivnější ošetření v salonu, nebo u dermatologa.

Závěrem

I v případě melasma, kdy hlavní příčinou pigmentových nerovností jsou hormony to neznamená, že se pleť nemusí chránit vysokým ochranným faktorem. Protože melasma je také způsobená UV paprsky, které ji mohou zvětšovat.

Zákaznici neslibujte nesplnitelné. Během podzimu a zimy pracujte na zesvětlení skvrn, ale úplně se jich bohužel zbavit nedá. U laserů jsem viděla víckrát špatný výsledek, který způsobil zjizvení pokožky. Takže je na každém rozhodnutí, do čeho se chce pustit.

 

Mojí vášní je prostředí kosmetického salonu a vše okolo něj. Předávám své zkušenosti kosmetičkám, které hledají cestu, jak zkvalitnit nabízené služby. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.