Jak se zbavit akné po vysazení antikoncepce

17.9. 2020Iva Hynkova21811x6

Když  bereme antikoncepci, máme díky těmto pilulkám pod kontrolou akné, menstruaci a také psychické i fyzické stavy při PMS (premenstruační syndrom).  Dřív nebo později se rozhodneme tyto „zázračné“ tabletky užívat, což mnoha ženám totálně převrátí život naruby.

V tomto článku se chci podívat na problematiku nekontrolovatelného akné, které se po vysazení antikoncepce často objevuje a trápí spoustu žen okolo 30. roku věku.

Co se děje?

Během užívání antikoncepce je minimální šance, že by vás trápilo hormonální akné. Důvodem je totální kontrola hladiny hormonů v těle, kterou má v rukou právě antikoncepce. Ta se dokonce svými účinky na kvalitu akné přirovnává k antibiotikům. (!)

Což potvrzuje nakolik hormony ovlivňují vznik akné a nadměrnou tvorbu mazu.

Takže antikoncepce primárně snižuje hladinu testosteronu (který ovlivňuje tvorbu mazu) a progesteronu (ovulace) v těle. V okamžiku, kdy přestaneme antikoncepci brát, tělo nastartuje vlastní přirozenou tvorbu hormonů. Problém je bohužel v tom, že jak byly hormony dlouho potlačované, znovu obnovená tvorba jede na maximum.

Jen pro představu: na prameni vody po dlouhá léta leží velký kámen, který se najednou odstraní. Voda najednou vší silou tryská do výšky. To stejné se děje s hormony.

Tělo jde tak z jednoho extrému do dalšího extrému. Proto je vznik akné prakticky nevyhnutelný. A ženám, které kvůli akné začaly antikoncepci brát, se jim jejich kožní problém znovu vrátí zpět. Ale objeví se také u žen, které na akné v minulosti nikdy netrpěly.

hormonální horská dráha

Objeví se tak boláky především v oblasti brady, tváří a čela. Ale také na horní části zad a dekoltu. S vysazením antikoncepce je také spojené kolísání váhy a energie.

Další negativní vlastnost antikoncepce: spotřebovává hladinu zinku v těle. Přitom zinek je velmi důležitý pro správnou funkci imunity pokožky, protože dokáže zabránit růstu bakterií v potních žlázách, což je jedna z příčin vzniku akné.

Zinek v těle potřebujeme, aby správně rozložilo vitamin A. Tento vitamin je známý pro svou schopnost zachování zdravé pokožky a také snižuje vznik akné.

Bylo prokázáno, že antikoncepce také způsobuje změny v orální, vaginální a střevní flóře. Díky tomu je tak žena mnohem více náchylná na různé záněty. Navíc nerovnováha těch správných bakterií ve střevech může vést k další nerovnováze hormonů.

Proto je více než důležité starat se také o střeva, protože když nemají dostatek správných bakterií, projeví se tento nedostatek zákonitě na pokožce. A pokud nechodíte „na velkou“ každý den, bude pokožka výchozím orgánem škodlivých toxinů.

Pamatuji si, když jsem dlouhodobě užívala antikoncepci, chodila jsem pravidelně na jaterní testy. Důvod?

Játra jsou hlavním orgánem, který všechny naše hormony zpracuje a připraví je na vyloučení z těla ven.

Pokud nebudou játra dělat svoji práci dobře, může se na pleti projevit akné. Potřebujeme funkční játra, která detoxikují a střeva, která se pohybují. Díky tomu máme šanci zbavit se akné.

Jak dlouho potrvá, než se hladina hormonů srovná?

Dermatologové nedokážou odhadnout přesný časový úsek, protože to záleží na věku a za jak dlouho se menstruace stane pravidelnou. Proto se u někoho hormony srovnají po několika měsících, ale u někoho to trvá i rok, nebo déle.

Avšak je několik kosmetických pravidel, které mohou tuto dobu než aspoň trochu zlepšit.

1. Minimum produktů

Kosmetická péče by měla být ideálně co možná nejjednodušší. Vše co taková pleť potřebuje je

 • vhodný čistící produkt, který pleť nevysušuje (o správném čištění pleti jsem napsala článek na tomto odkazu)
 • hydratace
 • ochrana před sluncem

Plus odborná péče o pleť v kosmetickém salonu.

pleť potřebuje důkladně, ale šetrně čistit + dostatek hydratace + kúru s kyselinami + vysoká ochrana před sluncem

2. Vhodné aktivní látky

Kombinace hydratačních látek pro udržení dostatečné vlhkosti v pleti spolu s  kyselinou salicylovou. 

Tato kyselina patří do skupiny BHA = beta hydroxyl kyselin. Odstraňuje nadměrný maz z pleti, který plní póry. Má schopnost dostat se do hloubky pórů a vyčistit je. Na povrchu pleti rozpouští spojení odumřelých buněk, které se pak rychleji z pokožky odloupnou. Tím se zlepší kvalita povrchu pleti, která je jemnější.

Benzoyl peroxid je velmi efektivní v boji s akné, protože působí více způsoby. Ničí bakterie, které způsobují akné. Také dokáže do pleti uvolňovat kyslík, který zmírňuje zánět v pleti. V některých případech dokáže nahradit antibiotika. Všichni ale víme, co se stane, když se užívají často a dlouhodobě. Tělo si na ně vytvoří odolnost.

Je take velmi dobrý na červené zanícené boláky, ale také na komedony. Pozor ale: není vhodný pro velmi suchou pleť a nesmí jej používat těhotné.

3. Nedotýkat se

Pupínky častokrát svádějí k vymáčknutí. Bohužel kolikrát se způsobí mnohem více škody, než užitku. Také během dne je velmi žádoucí se pokožky nedotýkat vůbec.

Je to také o střevech

Ve střevech sídlí náš imunitní systém. Takže když je náš imunitní systém zdravý a šťastný, bude naše pokožka zdravá a šťastná.

Jak jsem už psala, antikoncepce je špatná pro naše střeva, protože narušuje mikrobiom (tedy poměr dobrých bakterií ve střevech).

Možná to na první pohled moc s pletí nesouvisí, ale věřte, že je pokožka propojená s našimi střevy. Takže zánět na pleti v podobě zánětlivého akné a jiných zánětlivých projevů lze zmírnit také správnou stravou doplněnou o probiotika (např. kefír, nebo kvašené zelí).

Závěrem

Antikoncepce potlačuje přirozenou tvorbu hormonů, podporuje zánět střev a zatěžuje játra, které pak nedokážou odstranit nepotřebné hormony. To je důvod, proč tolik žen po vysazení antikoncepce trápí akné. Což dokáže pořádně zatočit se sebevědomím každé ženy.

Proto nestačí jen antikoncepci přestat brát a čekat. Je potřeba aktivně pracovat na obnově a detoxu celého těla. Jedině tak je možné zkrátit čas, kdy se hormony opět srovnají do normálu. A s nimi i kvalita pokožky.

Mojí vášní je prostředí kosmetického salonu a vše okolo něj. Předávám své zkušenosti kosmetičkám, které hledají cestu, jak zkvalitnit nabízené služby. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře
 1. Adéla Kazdová napsal:

  Skvěle napsáno, tak ať to pochopí co nejvíce žen. Díky za přínosný praktický článek! 🙂

  • Iva Hynkova napsal:

   Moc Vám děkuji. Co bych za to dala znát to, co teď v období mé puberty…

   • Karolina napsal:

    Dobrý den. Antikoncepci jsem vysadila cca po 13ti letech. Brala jsem jí kvůli příšerným bolestech při ovulaci. Půl roku po vysazení se mi objevilo akné na zádech. Mám jej od krku až po kostrč a je prostě šílené. Již dlouhodobě užívám při jakýchkoli obtížích pouze bylinky a čaje, nejsem zastáncem léků a antikoncepce byla má poslední neřest, protože jsem se bála návratu bolestí. Dokázala byste mi poradit nějaký čaj nebo bylinky, které by dokázali akné na zádech zmírnit? Vše výše zmíněné samozřejmě zkusím také. Ale např. sluníčko je přes zimu trochu nedostupné. 🙂 Děkuji za radu

    • Iva Hynkova napsal:

     Hezký den, Karolíno, se svými klientkami mám velmi dobré zkušenosti Gynexem od Energy.

   • Hanka napsal:

    Dobry den, paní Hynkova, bohužel nejsem z Prahy, ale zaujal mě vás článek k akné po antikoncepci. Trpím hormonalnim akné, teď pod kontrolou jelikož užívám Anti. Chci vysadit a úplně se hrozim co se mi na obliceji udela. Chtěla bych na to tělo nějak připravit. Nemohla byste nabídnout nějaké zkušenosti?
    Teď jsem objednala Gynex od Energy. Dekuji za vás čas a odpověď.

    • Iva Hynkova napsal:

     Hezký den, Hanko. Je moc dobře, že o tom uvažujete již nyní před vysazením. Gynex je skvělá volba na sladění cyklu. U každého je ta rychlost jiná, tak tomu dejte čas 🙂 Pokud i po třech měsících (většinou lahvička vydrží na tuto dobu) bude akné aktivní, doporučuji nechat se přeměřit Supetronicem v některém z klubů Energy, kde odhalí příčinu akné. Podpořte to i stravou plnou zeleniny a ovoce. Omezte lepek a laktozu. Mrkněte se ještě na Fytomineral, který tělu doplní spoustu důležitých minerálů důležitých pro rovnováhu. Držím palce 🙂

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.